Կարեւոր հարց է, թե ինչպես չեզոքացնել պոպուլիզմը, որ ընտրությունների ժամանակ ուղղակի խեղդում է մեզ: Այս մասին մայիսի 31-ին Շիրակի մարզի քաղաքացիների եւ «Հայաստան» դաշինքի ակտիվի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Երեւի քաղաքական մշակույթ պետք է ձեւավորվի, նաեւ պետք է մի քիչ համբերատար լինել: Որովհետեւ կարելի է ջան-ղուրբանով խոսել, ոչինչ չանել, նորից վերընտրվել, նորից ջան-ղուրբանով խոսել: Խոստում չկատարած մարմինը պետք է հեռանա, իսկ հեռացնողը պետք է լինի ժողովուրդը: Այդ մշակույթը մեզ մոտ մի քիչ այլ է, շատ էմոցիոնալ ենք: Թվում է՝ մենք մեր կենցաղի մեջ բավական ճարպիկ, շուստրի ենք, բավական հեշտ խաբվում ենք քաղաքական պրոցեսների մեջ: Սա ինձ համար հայտնագործություն էր»,-ասաց նա:
Քոչարյանը հայտարարեց, որ մի հատ չկատարած խոստում չունի. «Հիմա մտածում եմ՝ խի՞ էի ինձ տենց ճղում, կարելի է հանգիստ չանել, տարվա վերջում ժողովրդին ասել՝ ձեզ սիրում եմ, ձեր ցավը տանեմ ու ջրվում, գնում է: Սա պետք է կարողանանք հաղթահարել»,-ասաց նա:

Важный вопрос – как нейтрализовать популизм, который нас просто душит во время выборов. Об этом заявил на встрече с жителями Ширакской области Армении и активом блока «Армения» 31 мая второй президент Армении, глава упомянутого альянса Роберт Кочарян.
«Наверное, надо сформировать политическую культуру и проявить немного терпения. Потому что можно прилежно говорить, ничего не делать, быть переизбранным и снова продолжать прилежно говорить. Орган, не выполнивший обещание, должно уйти, а отстранить его должен народ. Эта культура у нас несколько иная, мы очень эмоциональные. Кажется, что мы достаточно шустрые в нашем быту, но мы достаточно легко обманываемся в политических процессах. Для меня это было открытием», - признался Кочарян.
Он также заверил, что нет ни одного невыполненного им обещания. «А сейчас думаю, а почему я так надрывался? Можно было спокойно ничего и не делать, а в конце года заявлять: я вас люблю, в итоге, все бы прошло. Мы должны это суметь преодолеть», - заключил экс-президент.