Ընտրություններից հետո անցկացված սոցհարցման արդյունքներով քաղաքացիների 35,8%-ը քվեարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 29-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Gallup International Association» հայկական ներկայացուցչության ղեկավար Արամ Նավասարդյանը:
Նա հավելեց, որ հարցվածների 24,2%-ը քվեարկել է «Հայաստան» դաշինքի, 6,8%-ը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի, 4,4%-ը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության, 3,2%-ը՝ «Հանրապետություն» կուսակցության, 2,4%-ը՝ Հայ ազգային կոնգրեսի, 2,1%-ը՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության օգտին:
Նրա խոսքով՝ հարցին դժվարացել է պատասխանել հարցվածքների  11,7%-ը,  1,4%-ը փչացրել է քվեաթերթիկները:
«Հեռախոսային հարցմանը մասնակցել է 1112 մարդ: Հարց է ուղղվել նրանց, ովքեր մասնակցել են ընտրություններին»,-պարզաբանեց Նավասարդյանը:
Նա հիշեցրեց, որ համաձայն մինչ ընտրություններն անցկացված հարցման արդյունքների՝ «Հայաստան» դաշինքի օգտին մտադիր էին քվեարկել 28,7%-ը (իրականում՝ 7,61%-ից քիչ),«Պատիվ ունեմ» դաշինքի օգտին՝ 10,8%-ը (իրականում՝ 5,58%-ից քիչ):
«Դա բացատրվում է վերջին օրերին ոստիկանության գործողություններով, ձերբակալություններով: Այդ առումով ամենաակտիվը «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» դաշինքներն էին: Չկողմնորոշված ընտրողներից 11,7%-ը ձայնը կարող էր տալ «Քաղաքացիական պայմանագրին»: Ինչ վերաբերում է քվեարկության օրը հոսանքազրկմանը, ապա դա տեսականորեն կարող էր անել նաեւ ընդդիմությունը»,-հայտարարեց փորձագետը:
Նա հավելեց, որ հարցվածներից 38,7%-ը միանշանակ կարծում է, որ ընտրություններն արդար էին, թափանցիկ, 20,1%-ը պատասխանել է «ավելի շուտ այո, քան ոչ», 18,8%-ը՝ «ավելի շուտ ոչ, քան այո», 17,9%-ը՝ «միանշանակ ոչ», 4,5%-ը դժվարացել է պատասխանել:

YEREVAN. – According to a poll conducted after the snap parliamentary elections in Armenia on June 20, a total of 35.8% of citizens had voted for the ruling Civil Contract Party. Aram Navasardyan, director of the Gallup International Association in Armenia, told about this at a press conference Tuesday.
He added that 24.2% of the respondents voted for the "Armenia" bloc, 6.8% for the "I Have Honor" bloc, 4.4% for the Prosperous Armenia Party, 3.2% for the Republic Party, 2.4% in favor of the Armenian National Congress Party, and 2.1% in favor of the Bright Armenia Party.
According to him, 11.7% of the respondents could not answer this question.
"1,112 people took part in the telephone survey. A question was asked to those who participated in the elections," Navasardyan informed.
He reminded that according to the results of the poll conducted before the elections, 28.7%—actually less than 7.61%—had planned to vote for the "Armenia" bloc, and 10.8%—actually less than 5.58% for the "I Have Honor" bloc.
"This is explained by the police actions, arrests in recent days. In that sense, the ‘Armenia and ‘I Have Honor’ blocs were the most active. 11.7% of undecided voters could have vote for the Civil Contract," the expert said.
He added that 38.7% of the respondents unequivocally believe that the elections were fair and transparent, 20.1% answered "rather yes than no," 18.8%—"rather no than yes," 17.9%—"definitely no," and 4.5% could not respond.
Aram Navasardyan added that 26.2% of the respondents had decided seven days before the elections as to who to vote for.