Հայաստանում պատվաստանյութի երկրորդ բաղադրիչն ստանալու համար օտարերկրացիները պետք է երկրում գտնվեն 10 օր։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հուլիսի 15-ին ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը։
Օտարերկրացիների համար պատվաստանյութի անվճար հասանելիությունը, նրա խոսքով, տեղավորվում է հումանիզմի տրամաբանության մեջ, ինչպես նաեւ հետապնդում է հակահամաճարակաբանական նպատակ՝ հաշվի առնելով, որ կորոնավիրուսը քաղաքացու որեւէ կարգավիճակ չի ընդունում։ «Հաշվի առնելով պատվաստման հանդեպ հետաքրքրությունը՝ Հայաստանի կառավարությունը կորոշի՝ պատվաստումը դարձնել վճարովի՞, թե՞ բարձրացնել երկրի զբոսաշրջային իմիջը՝ այդ նորմն անփոփոխ թողնելով։ Այն բանից, թե որքան պատվաստանյութ կունենանք, կախված է այն, թե որքան օտարերկրյա քաղաքացի ենք մենք պատրաստ պատվաստել։ Անհրաժեշտության դեպքում կմտցվեն կամ կհանվեն սահմանափակումներ։ Կիրականացվի ճկուն քաղաքականություն, որպեսզի մեր քաղաքացիները չբախվեն պատվաստանյութի անբավարարության հետ։ Շատ բան կախված է նաեւ նոր խմբաքանակի մատակարարման մասին տեղեկատվությունից։ Ինչ վերաբերում է հերթերին, ապա մենք պատրաստվում ենք կազմակերպել պատվաստումը համապատասխան սարքերի տեղադրման ճանապարհով»,- ավելացրեց նա։
Պաշտոնյան նկատեց. տուրիզմի այս կամ այն ուղղությունը զարգացնելու համար այն պետք է որակյալ եւ հասանելի լինի, առաջին հերթին, այդ երկրի քաղաքացիների համար։ «Դա վերաբերում է նաեւ բժշկական տուրիզմին։ Եվ Հայաստանում կան նման ուղղություններ՝ այդ նույն պլաստիկ վիրաբուժությունը»,- ամփոփեց նա։

Для получения в Армении иностранцами второго компонента вакцины предусмотрено 10 дней. Об этом в беседе с журналистами 15 июля заявила исполняющая обязанности министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Бесплатный доступ иностранцев к вакцинам, по ее словам, укладывается в логику гуманизма, а также преследует противоэпидемиологическую цель, учитывая, что коронавирус не признает какой-либо статус гражданина. «С учетом интереса к вакцинации Правительство Армении взвесит, сделать вакцинацию платной или же повысить туристический имидж страны, оставив эту норму неизменной. От того, сколько у нас будет вакцин, и зависит, сколько иностранных граждан мы готовы будем вакцинировать. При необходимости будут введены или сняты ограничения. Будет проводиться гибкая политика, чтобы наши граждане не столкнулись с проблемой нехватки вакцин. Многое зависит также от информации о поставках новой партии. Что касается очередей, то мы собираемся организовать вакцинацию путем установления соответствующих аппаратов», - добавила она.
Чиновник заметила: чтобы развивать то или иное направление туризма, оно должно быть качественным и доступным, в первую очередь, для граждан данной страны. «Это касается и медицинского туризма. И в Армении есть такие направления – та же пластическая хирургия», - заключила она.