Ռոբերտ Սուքիասյանը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, բայց իր կողմից կատարված գործողությունները, կոնկրետ կրակոց արձակելը, այո ընդունում է: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 21-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց նրա պաշտպան Գոռ Միքայելյանը:
«Ես որպես իրվաբան գտնում եմ, որ այդ գործողությունները հանցագործության հատկանիշներ չեն պարունակում: Դրա համար մեղադրանքը հիմնավոր չենք համարում, հետեւաբար գտնում ենք, որ կալանավորման միջնորդությունն էլ հիմնավոր չէ: Այո, կրակել է, ուղղակի այլ հանգամանքներում, պաշտպանության հանգամանքներում»,-ասաց նա՝ չցանկանալով մանրամասներ հայտնել դեպքի հանգամանքների հետ կապված:
Պաշտպանը նկատեց, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեղադրանք է առաջադրվել. «Այդ գործողություններն իրենցից խուլիգանություն չեն ներկայացնում: Հետեւաբար, գտնում ենք, որ մեղադրանքն ապօրինի է: Ես միայն կարող եմ ասել, որ պրոն Սուքիասյանը եւ ներկայացրել է իր գործողությունները, եւ ներկայացրել է զենքը, որը օրինական զենք է: Այսինքն նա հնարավորինս փորձել է խչոչընդոտել նախաքննությանը, նաեւ աջակցել է»:
Անդրադառնալով կալանավորման միջնորդության քննությանը, պաշտպանն ասաց. «Եթե հաշվի չառնենք դատավորի ընտրությունը, ես այսօրվա դատավարությունից մեծ սպասելիքներ ունեմ, որովհետեւ այստեղ կա ձեւավորված պրակտիկա, մինչեւ Վճռաբեկ դատարան հասած դիրքորոշում, որ այ պայմաններում, որ պայմաններում հիմա քննվում է կալանավորման միջնորդությունը, անձն ուղղակի չի կարող կալանավորվել: Էլ չեմ խոսում հիմնավոր կասկածի եւ կալանավորման հիմքերի մասին»:
Նշենք, որ Այսօր մեկ դատական նիստով կքննվեն միաժամանակ Ռոբերտ Սուքիասյանի  ձերբակալության իրավաչափության և կալանքի միջնորդության հարցերը։ Գործը քննելու է դատավոր Վաչե Մարգարյանը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին, Երեւանի կենտրոնում՝ Ամիրյան 18 հասցեում, մի քանի մարդ վիճաբանել են, հարվածներ են հասցրել իրար, հետո էլ մասնակիցներից մեկը կրակել  է մյուսի վրա։ Հիվանդանոց էր տեղափոխվել ԱՄՆ 42-ամյա քաղաքացի. նա վնասվածքը ստացել է ոտքի շրջանում։ Մի քաղաքացի էլ հիվանդանոց էր տեղափոխվել՝ դանակից ստացված վնասվածքներով։ Այդ միջադեպի մասնակիցներից մեկը հայտնի գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրն է։

Robert Sukiasyan doesn’t accept the charge brought against him, but he does accept the actions that he committed, that is, firing a gunshot. This is what Sukiasyan’s attorney Gor Mikayelyan told Armenian News-NEWS.am today.
“As a lawyer, I find that his actions don’t contain elements of crime. This is why my client and I don’t view the charge and the motion for arrest as substantiated. Yes, he opened fire, but in other circumstances, for defense,” he said, adding that he wouldn’t like to go into details about the circumstances behind the incident.
The defense attorney noted that his client has been charged with committing a hooligan act through the use of a weapon. “The actions aren’t hooligan acts. Consequently, we find that the charge is illegal. I can only say that Mr. Sukiasyan presented his actions and the weapon, which is a legal weapon. Basically, he tried his best to not obstruct the preliminary investigation,” he said.
Touching upon examination of the motion for arrest, the defense attorney said he and his client have great expectations from the court hearing since there is no substantiated suspicion and grounds for arrest.
Today the court will hold a court hearing over the lawfulness of detention of Robert Sukiasyan and the motion for arrest.
On July 18, a few citizens got into a dispute in central Yerevan, hit each other, after which one of the citizens shot the other. A 42-year-old US citizen was transferred to the hospital after receiving a leg injury. Another citizen was transferred to the hospital after being struck with a knife. One of the participants of the incident is the brother of well-known Armenian businessman Khachatur Sukiasyan.