Դատարանները կարող են դառնալ Ազգային ժողովում քաղաքական գործընթացների վրա ազդեցության մեխանիզմներ։ Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դատական նիստի ժամանակ՝ Արմեն Գեւորգյանի բացակայության հարցի քննարկման ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքից ԱԺ պատգամավոր ընտրված Գեւորգյանը նույնպես առաջադրված է մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավարի թեկնածու։ Հաշվի առնելով, որ այժմ ԱԺ-ում քննարկվում է հանձնաժողովների ղեկավարների թեկնածությունների հարցը, Գեւորգյանի մասնակցությունը նիստերին չափազանց կարեւոր նշանակություն ունի։
Քոչարյանը հիշեցրեց, որ խորհրդարանի նիստերի օրերը նախատեսված են օրենքով եւ Սահմանադրությամբ։ «Դա ինչ-որ մեկը չի որոշում։ Գեւորգյանի բացակայությունը ԱԺ նիստում եւ դատարանում տարբեր կարգավիճակներ ունի։ Եվ Դուք ուշադրություն չդարձրեցիք քվեարկության նշված հարցին։ Մեկ մարդու բացակայությունը կարող է հսկայական նշանակություն ունենալ։ Դա կարող է դառնալ քաղաքական գործընթացների վրա ազդեցության մեխանիզմ։ Դատարանը կարող է դառնալ այդպիսի մեխանիզմ։ Որպեսզի այդ դաշտը չմտնենք, կարելի է տարանջատել դառարանի նիստերի օրերը խորհրդարանի նիստերի օրերից։ Արմեն Գեւորգյանը չի որոշել երբ անցկացնել ԱԺ նիստերը»,- նշեց Քոչարյանը։

Суды могут стать механизмами воздействия на политические процессы в Национальном Собрании. Об этом заявил третий президент Армении Робеет Кочарян на заседании суда в ходе обсуждения вопроса отсутствия Армена Геворкяна.
Напомним, что избранный депутатом в НС от руководимого Робертом Кочаряном блока «Армения» Геворкян также выдвинут кандидатом в главы постоянной парламентской комиссии. Учитывая, что ныне в НС идет обсуждение кандидатур глав комиссий, участие Геворкяна в заседаниях имеет крайне важное значение.
Кочарян напомнил, что дни заседания парламента предусмотрены законом и Конституцией. «Это не кто-то один решает. Отсутствие Геворкяна на заседании НС и суда имеет разные статусы. И Вы не обратили внимание на отмеченный вопрос голосования. Отсутствие одного человека может иметь колоссальное значение. Это может стать механизмом воздействия на политические процессы. Суд может стать таким механизмом. Чтобы не входить в это поле, можно отделить дни заседания суда от дней заседания парламента. Не Армен Геворкян решил, когда проводить заседания НС», - отметил Кочарян.