Երաշխիք չկա, որ կառավարության ծրագիրը դառնալու իրականություն է, քանի որ գործող իշխանությունը, որն ինչքան ուժ ունի չի հասկանում։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, Ազգային ժողովում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
«Վախ չունեն միայն նրանք, ովքեր չեն հասկանում, բայց անվախ են մինչեւ առաջին հարվածը։ Այն ինչ այս օրերին կատարվում է Հայաստանում լրագրողների, պատգամավորների, համայնքապետների հետ վախ չունենանալու արդյունք է։ Վախ չունեն, որովհետեւ դեռ երբեք միջազգային ծանր բանաձեւերի, ներպետական ատյանների եւ այլ ծանր գործքների հարվածը չեն ստացել։ Ես երբեք չէի մտածի, որ կրկին կասեմ՝ կանգ առեք։ Ասում եմ, որովհետեւ իշխանությունը կրկին երկիրը տանում է մի նոր ու վտանգավոր ծուղակ։ Գուցե ձեզ վստահություն է տալիս անընդհատ ասելը, որ ժողովուրդը մեզ ընտրել է, մեզ ներել է, մեզ սիում է, բայց դա մեծ ծուղակ է»,- նշեց նա։
Արթուր Վանեցյանի խոսքով՝ նոյեմբերի տասից հետո երկրում չեն եղել խորքային քննարկումներ տեղի ունեցածի ծավալների վերաբերյալ։
«Ասում ենք 44-օրյա պատերազմ, կարծես 45-րդ օրը կյանքը վերականգնվել է։ Մեր երկրում տեղի են ունեցել պատմական, աղետալի փոփոխություններ, եւ եկել են նոր, սուր մարտահրավերներ ու դրանց դիմակայելու համար անհրաժեշտ է հասկանալ կատարվածի մասշտաբները, սառը հաշվարկել առաջիկա ռիսկերը, գրագետ քայլերով գնալ դեպի ջարդված պետականության վերականգնումը։ Մնացածը ժամավաճառություն է, ինչն էլ հենց կազմում է այս ծրագրի մեծ մասը»,- ասաց Արթուր Վանեցյանը։

Никогда не подумал бы, что вновь скажу: остановитесь! Об этом заявил в Национальном Собрании Армении 26 августа руководитель фракции блока «Честь имею» Артур Ванецян.
«Я бы никогда не подумал, что вновь скажу: остановитесь! Я говорю это потому, что власть снова заводит страну в новую и опасную ловушку. Возможно, вы набираетесь уверенности, когда постоянно говорите, что народ нас избрал, простил, нас любит, но это большая ловушка», - заявил Ванецян.
По его словам, после 10 ноября в стране не было организовано никаких серьезных дискуссий о масштабах происшедшего. «Мы говорим о 44-дневной войне так, как будто на 45-ый день жизнь восстановилась. В нашей стране произошли исторические, катастрофические изменения, появились новые острые вызовы. Чтобы противостоять им, необходимо понять масштабы происшедшего, хладнокровно просчитать предстоящие риски, грамотными шагами идти навстречу восстановления разрушенной государственности», - заключил оппозиционный депутат.