ՀՀ քաղաքացիները պիտի տեսնեն, որ ամեն բառ, որ մենք ասել ենք նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, այդ բառերը կյանքում ստանալու են իրենց կոնկրետ արտահայտությունը։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ն, Ազգային ժողովում ելույթ ունենալիս ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանի՝ դիրքավորվելու եւ խրամատավորվելու հետ կապված ելույթին՝ վարչապետն ասաց.
«Պարոն Կոնջորյան, ոչ մի անակնկալ չկա, որովհետեւ այն ժամանակ, երբ «Հայաստան» դաշինքի ղեկավարը հայտարարում էր, որ իրենք Խորհրդարանում մանդատները վերցնելու են, հայտարարել է բառացիորեն հետեւյալը՝ մարտական գործողությունների ժամանակ երբ խնդիրը չի լուծվում, բայց դու վերցնում ես խրամատներ, այդ խրամատները ոչ թե պետք է պահես, այլ ամրացնես՝ հետագա գրոհի համար։ Ես կարծում եմ, որ այն մարդիկ, որոնք գրոհի մտադրություններ ունեն, բանախոսներից մեկի այլաբանությամբ, երբ ստանում են քաղաքական հակահարվածներ, պիտի հասկանան, որ գրոհի երազանքը իրենց մտքերից պետք է դուրս բերեն։ Այստեղ փորձ արվեց վիճարկել, թե ընտրությունների արդյունքներով արդյոք ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարվել է, այո ընտրությունների արդյունքներով ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարվել է»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ մեծ հաշվով իրենք ներքին մարտահրավեր չեն էլ ունեցել. «Ու այսօր էլ չունենք եւ չենք էլ ունենալու։ Ովքեր վիճարկում են ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարված է, թե ոչ, նրանք արտաքին ճգնաժամերի հույս ունեն, որի ֆոնին փորձեն ներքաղաքական գրոհներ կազմակերպել. այնպիսի գրոհ, ինչպիսին փորձ են արել կազմակերպել նոյեմբերի 9-10-ին։ Մեկը կար, ասում էր՝ ես լինեի Ալիեւի տեղը, հարձակվեի, հետո ոչ բարով, բախտի բերմամբ մեր ցուցակով խորհրդարանում հայտնված մեկը դրոշակ էր բարձրացնում՝ ի ցույց դնելով, թե որտեղից կարող է գործել ադրբեջանական ԶՈՒ-ն, հետո էլ էլի ոչ բարով որպես էլի «Իմ քայլի» ցուցակով խորհրդարանում հայտնված մեկը ուրիշ տեղից էր դրոշ ցույց տալիս, թե էլ որտեղ Հայաստանը խոցելի տեղեր ունի»։
Անդրադառնալով սյունեցի ընդդիմադիր պատգամավորներին՝ Փաշինյանն ասաց. «Եթե սա իրենց համար խրամատ է, ուրեմն մենք պետք է արձանագրենք, որ մեր թիկունքում դիվերսիոն առաջապահ խմբակներ են գործում եւ ըստ այդմ պետք է այդ գործողությունները կասեցվի։ Մեկն էլ ասում է՝ չգիտենք, Սյունիքը կտրված է, թե ոչ։ Բա ձեզ ներկայացնում էիք Սյունիքի ներկայացուցիչներ։ Այսինքն՝ դժվա՞ր է մի հատ նիստից առաջ զանգել, իմանալ. տեսնո՞ւմ եք, որ դուք կապ չունենք, մենք ենք Սյունիքի մասին ձեզ տեղեկություն տալու եւ ստանալու աղբյուրը։ Դուք ի՞նչ կապ ունեք ընդհանրապես Սյունիքի ժողովրդի հետ։ Ուզում էիք ներկայանայիք Սյունիքի Դոն Կոռլեոնեներ, հիմա մեկը փախել է Անտարկտիդա, մյուսն էլ իրեն փորձում էր ներկայացնել որպես նորօրյա Մուհամմեդ Ալի»։

Граждане Республики Армения должны видеть, что каждое слово, сказанное нами в ходе предвыборной кампании, получит свое конкретное выражение в жизни. Об этом заявил в Национальном Собрании Армении 26 августа премьер-министр республики Никол Пашинян.
Касаясь же выступления главы фракции правящей партии «Гражданский договор» Айка Конджоряна, связанного с позиционированием и траншеями, глава Правительства сказал: «Конджорян, в этом нет ничего неожиданного, потому что когда лидер блока «Армения» объявил, что они заберут мандаты в парламенте, он буквально заявил следующее: когда во время боевых действий проблема не решается, но ты берешь траншеи, то их нужно не удерживать, а укреплять для дальнейшей атаки. Думаю, что люди, у которых есть намерения атаковать, согласно аллегории одного из выступающих, когда они получают политические контратаки, должны понимать, что мечту об атаке нужно выкинуть из своих мыслей. Здесь была предпринята попытка оспорить, был ли преодолен внутриполитический кризис результатами выборов, скажу, что да, результатами выборов внутренний политический кризис преодолен», - заявил Пашинян.
По его словам, по большому счету у них и не было внутренних вызовов. «И сегодня нет, и не будет. Те, кто оспаривают вопрос, преодолен кризис или нет, просто надеются на внешние кризисы, на фоне которых попытаются организовать внутриполитические атаки, такую атаку, как например 9-10 ноября», - отметил глава кабмина, имея в виду возмущение народных масс в центре Еревана после подписания им заявления о капитуляции.
Что касается сюникских оппозиционных депутатов, то он подчеркнул: «Если для них это траншея, то мы должны констатировать, что за нашим тылом действуют диверсионные группировки, и, соответственно, эти действия необходимо пресечь. Один говорит: мы не знаем, отрезан Сюник или нет? А вы же говорили, что являетесь представителями Сюника. А что трудно до заседания позвонить, все узнать. Вот видите, вы не имеете никакой связи, мы будем давать вам информацию о Сюнике. Какую связь вы вообще имеете с жителями Сюника? Вы хотели представиться Донами Корлеоне Сюника, но один бежал в Антарктиду, а другой пытался представиться в качестве современного Мухаммеда Али».