Սեպտեմբերի 21-ի Անկախության 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպչական գործընթացների ժամանակ երեկ Հանրապետության հրապարակում էին հայտնվել թուրքական բեռնատարներ։
NEWS.am-ի հետ զրույցում «Դոմինո փրոդաքշնի» հիմնադիր, նախագծի պրոդյուսեր Աշոտ Առաքելյանը հաստատեց, որ բեռնատարները թուրքական են, բայց ասաց, որ բեռները գերմանական են։
«Գերմանական ընկերության նկարահանման համակարգն է, միայն Գերմանիան ունի նկարահանման նման համակարգ։ Մենք պատվիրել ենք, որպեսզի այդ համակարգը գա, օգտագործենք միջոցառման համար։ Գերմանացիները բեռը փոխադրելիս դիմել են բեռը փոխադրող ընկերության ու բեռը եկել է Թուրքիայով։ Օրենքի խախտում էլ չկա, որ թուրքական բեռնատարներ են անցնում։ Այդտեղ թուրքական բեռ չկա։ Դա կրկին սուտ ու տախտկալի սուտ է»,- ասաց «Դոմինո փրոդաքշնի» հիմնադիրը։
Անդրադառնալով միջոցառման բովանդակությանն ու «գունագեղ տոնակատարություններ» եզրույթին՝ Առաքելյանն արձագանքեց.
«Սա միջոցառում է, որի ժամանակ կա հնչողություն ու լուսավորություն։ Լույսերն ունենալու են նաեւ գույն, այսինքն՝ ստացվեց, որ միջոցառման ընթացքում կա գույն, միջոցառումը, որ գեղեցիկ է, ինքներդ էլ կհամոզվեք, որ գեղեցիկ է։ Գունագեղ բառը որպես այդպիսին թիրախավորել կամ կիրառել որպես խինդ ուրախություն, բնականաբար տեղին չեմ համարում»։
Աշոտ Առաքելյանն ասաց, որ միջոցառման ժամանակ հրավառություն չի լինելու։
Նշենք, որ ֆեյսբուքյան օգտատերը Միկա Բադալյանը տելեգրամյան իր էջում տեսանյութ էր տարածել, որտեղ երեւում է, թե ինչպես է Երեւանի Հանրապետության հրապարակում թուրքական բեռնատարից դատարկվում սեպտեմբերի 21-ի տոնակատարության տեխնիկան:
Դատելով բեռնատարի արտաքին տեսքից, այն պատկանում է թուրքական հայտնի «Օզթուրք Օզքան» բեռնափոխադրող ընկերությանը, իսկ 33 թվով սկսվող պետհամարանիշը գրանցված է Թուրքիայի Մերսին շրջանում, որը նախկին Կիլիկիայի տարածքում է:

Вчера во время организационных работ, связанных с мероприятиями, посвященными 30-летию независимости Армении, отмечаемым 21 сентября, на Площади Республики Еревана появились турецкие грузовики.
Как заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am учредитель «Домино продакшн», продюсер проекта Ашот Аракелян, грузовики, действительно, турецкие, а груз германский. «Это система съемок германской компании, такая система имеется лишь у ФРГ. Мы заказали ее, чтобы использовать во время мероприятия. Немцы для доставки системы обратились в компанию по перевозке грузов, и она прибыла к нам через Турцию. В этом нет нарушения закона. Здесь нет турецкого товара. Все это ложь», - заявил Аракелян.
Касаясь содержания мероприятия и термина «красочные торжества», Аракелян подчеркнул: «Это мероприятие, во время которого будут звук и освещение. Огни тоже будут иметь цвет, все это красиво, вы сами убедитесь, что так оно и есть. А концентрироваться на слове «красочный» или использовать его в значении радость и веселье, естественно, не считаю правильным».
Он также подчеркнул, что фейерверка во время мероприятия не будет.
Отметим, что Мика Бадалян на своем Telegram-канале обнародовал видеоматериал, на котором видно, как на Площади Республики в Ереване из турецкого грузовика выгружают технику, которая будет использована во время празднования Дня независимости Армении. Судя по внешнему виду, упомянутый грузовик принадлежит известной турецкой компании «Озтурк Озкан».