Շուշիի պաշտպանության մարտերում զոհված պահեստազորային Վահե Կարապետյանը հետմահու պարգեւատրվել է «Արիության» մեդալով։
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով հետմահու շնորհված մեդալն այսօր հանձնել են Վահեի ծնողներին։
21–ամյա Վահե Կարապետյանը մասնակցել է Մատաղիսի, ապա Շուշիի մարտերին, նոյեմբերի 6–ին Շուշիում ծանր վիրավորում է ստացել, վիրահատվել ու տեղափոխվել Երևանի հիվանդանոցներից մեկը, որտեղ գիտակցության չգալով մահացել է նոյեմբերի 9–ին՝ պատերազմի ավարտից մի քանի ժամ առաջ։ Վահե Կարապետյանը մասնագիտությամբ դեղագործ էր, ժամկետային ծառայությունն ավարտելուց հետո աշխատում էր NEWS.am-ում որպես օպերատոր, մոնտաժող։

Vahe Karapetyan, who was a reserve officer killed during the battles for the defense of Shushi, has been posthumously awarded the Medal for Courage.
By the decree of President of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Arayik Harutyunyan, the medal was granted to Vahe’s parents today.
Vahe Karapetyan, who was 21 years old, participated in the battles for the defense of Mataghis and Shushi. On November 6, 2020, he was severely injured in Shushi, underwent a surgery and was transferred to a hospital in Yerevan where he failed to regain consciousness and died a few hours before the end of the war on November 9, 2020. Karapetyan was a pharmacologist. After ending his fixed-term military service, he was working as a cameraman and video editor at Armenian News-NEWS.am.