Հայաստանում տեղի է ունեցել պատմական մասշտաբի աղետ՝ մեր հազարավոր հերոսների արյան գնով ձեռք բերված հաղթանակն ուղղակի նվիրվեց թշնամուն: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, «Պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի անհրաժեշտությունը. հետպատերազմյան ապաքինում» թեմայով ընթացող քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Ղազինյանը՝ հավելելով, որ նվիրելու ձևերը տարբեր են՝ ստորագրություն, պատերազմ, պայմանավորված պատերազմ. այս անգամ ընտրվեց պատերազմի միջոցով։
Ա.Ղազինյանը հայտնեց, որ անցած տարվա նոյեմբերից հետո հանցագործության մասին 6-7 հաղորդում էր ներկայացվել պետական դավաճանության հանցակազմով, որևէ քրեական գործ, ըստ էության, չի հարուցվել, դատախազությունը հրաժարվել է քրեական գործեր հարուցելուց, Քրեական դատավարության օրենսգրքի կանոնակարգումների ընթացակարգային կոպտագույն խախտումներով նրանք այդ հաղորդումներն ուղարկել և կցել են մի քրեական գործի, որը երևի 1/3-րդով էր առնչվում այն դրվագների հետ, որոնք նկարագրված էին այդ հաղորդումներում։
Ընդդիմադիր պատգամավորն ընդգծեց՝ այս գործերի քննության առումով իրավական տիրույթում որևէ առաջընթաց չկա։
«Հուլիսի վերջին իշխանությունը հայտարարեց, որ ուզում է ստեղծել 44-օրյա պատերազմը քննող քննիչ հանձնաժողով: Զարմանալի է, որ ունենալով իրավապահ մարմինների նկատմամբ գրեթե 100 տոկոսանոց ազդեցություն և իմանալով, որ կարելի է քրեական գործերի հարուցման միջոցով վարել իրավական նախաքննություն, ըստ էության, նրանք հրաժարվեցին բովանդակային, բազմակողմանի, լրիվ հետաքննությունից և որոշեցին քննությունը տեղափոխել քաղաքական հարթակ՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողով, որը, բնական է, չունի այդպիսի լիազորություն, ազդեցություն, լծակներ խորքային հետաքննություն իրականացնելու համար»:
Նա հիշեցրեց, որ քննիչ հանձնաժողովների ստեղծումն ընդդիմության զինանոցում գտնվող գործիք է, որով կարողանում է հակազդել իշխանության բավական լայն լիազորություններին, լծակներին, բայց այս անգամ իշխանությունն առաջ ընկավ և որոշեց ձևավորել նման հանձնաժողով։
«Այդ հանձնաժողովը պետք է ստեղծվի ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի ձևաչափով, այսինքն հանձնաժողովի կազմի մեջ մտնող անդամների թվով պետք է իրականացվի այդ քննությունը։ Ես եթադրում եմ, որ հանձնաժողովի իշխանական կազմը ձեւավորվել է այն բանից հետո, երբ իրենք տեսան, թե ում է ներկայացնում ընդդիմությունն այդ հանձնաժողովում: Ես չեմ պատկերացնում իշխանության այն կազմը, որը ներկայացված է հանձնաժողովում, ինչպես պետք է քննի որևէ լուրջ բան։
Սակայն 4-րդ ամիսն է մոտենում և այդ ուղղությամբ որևէ գործողություն չի արվում։ Շատերը սա որակեցին որպես Փաշինյանի կողմից պատերազմի ընթացքում իր կողմից կատարած հանցաքները կոծկելու քաղաքական ակցիա, բայց այդ դեպքում ի՞նչն էր իրենց խանգարում, օրինակ, օգոստոսի վերջին, սեպտեմբերին, հոկտեմբերին, ձևավորել այդ հանձնաժողովը։ Կարծես թե ամեն ինչ չի գնում իշխանության համար ցանկալի նախանշած ուղիով, և հիմա նրանք ճանապարհներ են փնտրում չեզոքացնելու հանձնաժողովում ընդդիմության բավական ազդեցիկ դերակատարությունը։ Հիմա իրենք քննարկում են արտախորհրդարանական, այսպես կոչված, «հաճախորդների ակումբից» համալրել հանձնաժողովը և ընդդիմության ձեռքից վերցնել մեկ քառորդը»,- ասաց Ա. Ղազինյանը։
Նա նշեց, որ մեկ քառորդի դեպքում ընդդիմությունը կարող է պահանջել և ստանալ ցանկացած փաստաթուղթ, ցանկացած պաշտոնատար անձի ներկայությունն ապահովել, կաշկանդված չեն հարցերի քանակով, խորությամբ, այսինքն, ըստ նրա, հարցաքննությունը տեղի է ունենալու ընդդիմության 4 ներկայացուցչի կողմից։
«Հաճախորդի ակումբից համալրելը այս հանձնաժողովը ևս խոսում է այն մասին, որ նրանք չունեն վստահություն, համոզմունք, որ այս կազմով, որով ունեն հանձնաժողով, նրանց կհաջողվի կոծկել, քողարկել, փակել պատերազմում իրենց գործած հանցանքների էջը»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա նշեց, որ ստեղծված իրավիճակում նրանք չեն կարող առանց օրենսդրական փոփոխության հանձնաժողովի մեջ ներգրավել արտախորհրդարանական ուժերի, հետևաբար սպասում են, որ կարող է առաջիկա քառօրյաում ներկայացնեն ԱԺ կանոնակարգ սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու առաջարկություն, որով նախատեսեն արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ներկայացավածություն այդ հանձնաժողովում։

В Армении произошла катастрофа исторического масштаба-победа, одержанная ценой крови тысяч наших героев, просто была подарена врагу. Об этом в ходе обсуждения «Необходимость следственной комиссии по войне: послевоенное выздоровление» заявил депутат от блока «Армения» Артур Казинян, что способы дарения бывают разные, на этот раз была выбрана война.
А.Казинян напомнил, что после ноября прошлого года было представлено 6-7 сообщений о преступлении по составу преступления государственной измены, ни одно уголовное дело, по сути, не было возбуждено. Прокуратура отказалась от возбуждения уголовных дел, с грубейшими нарушениями процессуальных регламентов Уголовно-процессуального кодекса сообщения были приобщены к уголовному делу, которое, наверное, касалось трети эпизодов, которые были описаны в этих сообщениях. Оппозиционный депутат подчеркнул, что в плане рассмотрения этих дел в правовом поле нет какого-либо прогресса.
«В конце июля власти заявили, что хотят создать следственную комиссию по расследованию 44-дневной войны. Удивительно, что, имея почти 100% - ное воздействие на правоохранительные органы и зная, что можно посредством возбуждения уголовных дел вести правовое расследование, по сути, они отказались от содержательного, всестороннего, полного расследования и решили перенести расследование на политическую площадку - следственную комиссию НС, которая, естественно, не имеет таких полномочий, влияния, рычагов для проведения глубинного расследования».
Он напомнил, что создание следственных комиссий является инструментом, находящимся в арсенале оппозиции, которым удается противостоять довольно широким полномочиям и рычагам власти, но на этот раз власти пошли дальше и решили сформировать подобную комиссию.
«Эта комиссия должна быть создана в формате постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, то есть, по числу входящих в состав комиссии членов должно быть проведено это расследование. Предполагаю, что властный состав комиссии сформировался после того, как они увидели, кого представляет оппозиция в комиссии. Я не представляю, как должен расследовать тот состав власти, который представлен в комиссии, как они могут что-то серьезно расследовать. Однако четвертый месяц в этом направлении никаких действий не предпринимается.
Многие квалифицировали это как политическую акцию по сокрытию совершенных Пашиняном в ходе войны преступлений, но в таком случае, что им мешало, например, сформировать эту комиссию в конце августа, сентябре, октябре? Кажется, что не все идет так, как хотелось бы властям, и сейчас они ищут пути нейтрализации довольно влиятельной роли оппозиции в комиссии. Сейчас они обсуждают пополнение комиссии из внепарламентского, так называемого «Клуба Клиентов» и отнять у оппозиции четверть состава», - сказал А. Казинян.
Он отметил, что в случае четверти состава комиссии оппозиция может потребовать и получить любой документ, обеспечить присутствие любого должностного лица, не ограничены количеством и глубиной вопросов, то есть, по его словам, допрос будут проводить 4 представителя оппозиции.
«Пополнение состава из клуба клиентов также говорит о том, что у них нет уверенности, что этим составом, который у них есть, им удастся скрыть, закрыть страницу совершенных ими в войне преступлений», - сказал оппозиционный депутат.
Он отметил, что в сложившейся ситуации они не могут без законодательных изменений вовлечь в комиссию внепарламентские силы, следовательно, ждут, что могут в ближайшие четырехдневки представить предложение о внесении изменений в закон о «Регламенте НС», которым предусматривается представленность внепарламентских политических сил в этой комиссии.