Հայաստանում անկախության ձեռքբերման պահից գոյություն ունի հանրահավաքների ցիվիլ անցկացման եւ իրավապահ մարմինների կողմից դրանց սպասարկման խնդիր։ Այս մասին հայտարարեց օմբուդսմենի թեկնածու, արդարադատության փոխնախարար Քրիստինե Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում։
Նրա խոսքով՝ խնդիրը կրում է համակարգային բնույթ, եւ հարցը միայն ոստիկանության պահվածքը չէ։ Այն, որ ոստիկանության ռեֆորմներում այդ պահն արտացոլված է, վկայում է իշխանությունների կողմից խնդրի գոյությունն ընդունելու մասին։
Պատասխանելով վիրավորանքների քրեականացման մասին հարցին՝ Քրիստինե Գրիգորյանը հավաստիացրեց, որ օրենքը նախատեսում է պատասխանատվություն հայհոյանքների համար, իսկ դրանց վրա չի կարող տարածվել խոսքի ազատությունը։ Միեւնույն ժամանակ, Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ գործող օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը դիմել է ՍԴ օրենքի սահմանադրականության հարցով, եւ առաջարկեց սպասել դատարանի վճռին։

В Армении с момента приобретения независимости существует проблема цивильного проведения митингов и обслуживания митингов правоохранительными органами. Об этом заявила кандидат в омбудсмены, замминистра юстиции Кристине Григорян в беседе с журналистами.
По ее словам, проблема носит системный характер, и заключается она не только в поведении полиции. То, что в реформах полиции отражен этот момент, говорит о понимании властями существования проблемы.
Отвечая на вопрос о криминализации оскорблений, Кристине Григорян заверила, что закон предполагает ответственность за ругательные слова, а на них не может распространяться свобода слова. В то же время, Григорян напомнила, что действующий омбудсмен Арман Татоян обратился в КС по вопросу конституционности закона, и предложила подождать решения суда.