2022-ին պետք է բոլոր ջանքերը ներդնենք, որ վերելքի ու վերածննդի տարի լինի: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 30-ին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա է այսօրվա հիմնական ուղերձը: Պարզ է, որ հետպատերազմյան օրակարգը եւ հետեւանքները դեռ երկար են իրենց զգացնել տալու, պետք է քայլ առ քայլ հաղթահարենք այդ վիճակը, փորձենք լուծել բոլոր եղած խնդիրները, որոնք կան արտաքին օրակարգում:
Իմ համոզմունքը հետեւյալն է, որ մենք պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք լուծումների գնալու համար: Մենք պետք է մեզնից հնարավորը անենք, որ հաջորդ սերունդներին եւ հաջորդ կառավարություններից ոչ թե շարունակաբար բարդացող խնդիրներ ժառանգենք, այլ ժառանգենք կայուն, ամրագրված իրավիճակ, ինչը առանցքային նախապայման է երկրի հետագա բնականոն զարգացման համար:
Մյուս կողմից պետք է հասկանանք, որ սա հեշտ չէ: Ինչքան էլ մեր պատրաստակամությունը մեծ է վերցնել պատասխանատվություն եւ որոշումներ կայացնել, պետք է արձանագրենք, որ այդ որոշումների կայացումը գրեթե միշտ միայն մեզնից չի կախված:
Մենք պետք է կարողանանք մեր արտաքին քաղաքականությամբ նաեւ բոլոր այն սուբյեկտներին, ումից կախված է նաեւ որոշումների կայացումը, հասունանցնեք մի այնպիսի գործընթաց, որտեղ մենք ի վերջո, կարողանանք ֆիքսել իրավիճակը, տարածաշրջանի համար խաղաղ դարաշրջան բացելու մեր օրակարգը կարողանանք հասնել լրումի: Սա բարդ գործընթաց է»,-ասաց նա:

In 2022, we must make every effort to make it a year of growth and rebirth. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia.
"This is the main message of today. It is clear that the post-war agenda and the aftermath will be felt for a long time to come. We must overcome this situation step by step, try to solve all the existing problems that are on the foreign agenda.
My conviction is the following that we have to do everything depending on us to go for solutions. (…). On the other hand, we need to realize that this is not easy. No matter how great our readiness is to take responsibility and make decisions, we need to record that the making of those decisions virtually always does not depend only on us.
We must be able—through our foreign policy, also all the subjects on whom decision-making also depends—to mature a process where we can ultimately be able to fix the situation, be able to complete our agenda of opening a peaceful era for the region. This is a difficult process," the Armenian PM added.