2022-ին պետք է բոլոր ջանքերը ներդնենք, որ վերելքի ու վերածննդի տարի լինի: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 30-ին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա է այսօրվա հիմնական ուղերձը: Պարզ է, որ հետպատերազմյան օրակարգը եւ հետեւանքները դեռ երկար են իրենց զգացնել տալու, պետք է քայլ առ քայլ հաղթահարենք այդ վիճակը, փորձենք լուծել բոլոր եղած խնդիրները, որոնք կան արտաքին օրակարգում:
Իմ համոզմունքը հետեւյալն է, որ մենք պետք է մեզնից կախված ամեն ինչ անենք լուծումների գնալու համար: Մենք պետք է մեզնից հնարավորը անենք, որ հաջորդ սերունդներին եւ հաջորդ կառավարություններից ոչ թե շարունակաբար բարդացող խնդիրներ ժառանգենք, այլ ժառանգենք կայուն, ամրագրված իրավիճակ, ինչը առանցքային նախապայման է երկրի հետագա բնականոն զարգացման համար:
Մյուս կողմից պետք է հասկանանք, որ սա հեշտ չէ: Ինչքան էլ մեր պատրաստակամությունը մեծ է վերցնել պատասխանատվություն եւ որոշումներ կայացնել, պետք է արձանագրենք, որ այդ որոշումների կայացումը գրեթե միշտ միայն մեզնից չի կախված:
Մենք պետք է կարողանանք մեր արտաքին քաղաքականությամբ նաեւ բոլոր այն սուբյեկտներին, ումից կախված է նաեւ որոշումների կայացումը, հասունանցնեք մի այնպիսի գործընթաց, որտեղ մենք ի վերջո, կարողանանք ֆիքսել իրավիճակը, տարածաշրջանի համար խաղաղ դարաշրջան բացելու մեր օրակարգը կարողանանք հասնել լրումի: Սա բարդ գործընթաց է»,-ասաց նա:

В 2022-ом мы должны приложить все усилия для того, чтобы он стал годом подъема и возрождения. Об этом заявил на заседании правительства Армении 30 декабря премьер-министр республики Никол Пашинян.
«Это сегодня основной месидж. Понятно, что послевоенная повестка и последствия еще долго будут давать о себе знать, мы должны шаг за шагом преодолевать эту ситуацию, постараться решить все существующие проблемы внешней повестки.
Я считаю, что мы должны сделать все зависящее от нас для того, чтобы найти необходимые решения. Мы должны сделать все возможное, чтобы следующие поколения и правительства унаследовали не продолжающиеся и усложняемые проблемы, а стабильную, фиксированную ситуацию, которая является ключевой предпосылкой для дальнейшего нормального развития страны.
С другой стороны, мы должны понимать, что это непросто. Независимо от того, насколько мы готовы взять на себя ответственность и принимать решения, мы должны констатировать, что принятие этих решений не всегда зависит только от нас. Мы должны суметь и своей внешней политикой в отношении всех субъектов, от которых зависит принятие решений, добиться такого процесса, благодаря которому мы сможем, в конце концов, зафиксировать ситуацию, добиться нашей повестки по открытию мирной эры для региона. Это сложный процесс», - заявил Пашинян.