Արցախից տեղահանված բնակիչներն այսօր՝ փետրվարի 18-ին, բողոքի ակցիա են իրականացրել Երևանի Հանրապետության հրապարակում և արտաքին գործերի նախարարության մոտ։ Նրանք պահանջում են իրենց վերջապես փախստականի կարգավիճակ տալ, քանի որ այլևս այլ ելք չեն տեսնում։
Արցախցիները բողոքում են ՀՀ կառավարության օրեր առաջ կայացրած որոշման դեմ, որով նախատեսվում էր 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքներին Հայաստանից պետական աջակցություն տալ հիփոթեքով անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ մասնավոր բնակելի շենք կառուցելու համար։
«Մեզ ասում են 12 տոկոսով վարկ ենք տալիս, ես վարկ չեմ ուզում, իմ տունն եմ ուզում։ 80. 000 դրամով ես նույնիսկ կոմունալ վճարները չեմ կարողանում մուծել, վարկով տունն ո՞ւմ է պետք։ Ես տուն-տեղ կորցրել եմ, 12 տոկոսով ձեռնտու չի: Ես այստեղ վարձով եմ ապրում, 25 հազար դրամ աջակցություն էին տալիս, ասեցին՝ շատ է, հիմա 20 հազար են դարձրել: Աշխատանքի էլ չեն վերցնում, 35 տարեկանից բարձր կանանց աշխատանքի չեն ընդունում: Չգիտեմ, 35 տարեկանից բարձր կանանց պետք է գլխատեն, թե չէ»,-ասաց շուշեցի կինը:
Նա դիմեց միջազգային հանրությանը. «44 օր լռել եք, հիմա ինչի՞ եք լռում: Արցախի նխագահին են հիմա էլ սպառնում, որ կգողանան: հետո ի՞նչ կլինի մեր վիճակը»::

The residents displaced from Artsakh (Nagorno-Karabakh) are carrying out a picket in downtown Yerevan—at Republic Square, and outside the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
They demand to be given refugee status because they no longer see any other way out of the situation they are in.
These displaced people of Artsakh are protesting against the recent decision by the government of Armenia, and which envisages providing state support from Armenia to families displaced from Artsakh as a result of the 44-day war in the fall of 2020, to purchase real estate or to build a private residential building—and with a mortgage.
"They tell us, 'We are giving [you] a loan at 12% [interest rate].' I do not want a loan, I want my house," said, in particular, a woman who was displaced from Shushi, Artsakh.
Also, she appealed to the international community and said: "You have been silent for 44 days. Why are you silent now? And now they [i.e., the Azerbaijanis] are threatening the president of Artsakh that they will steal [him]. What will happen to us then?”