Մենք անձամբ լուրջ չենք ընդունում այս ամեն ինչը, ոչ էլ երբևէ թույլ ենք տալու այս իշխանություններին որոշելու, թե մենք որտեղ կամ ինչպես ապրենք, այս մասին Ֆրանսիայի հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց Արցախի Աղավնո գյուղի գյուղապետ Անդրանիկ Չավուշյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանի զիջողական դիրքը, որ անընդհատ զիջում է հողեր, ոչ ոք իրեն թույլ չի տալիս, որ մեր ճակատագրի վերաբերյալ որոշումներ կայացնի։ Արցախի հողը համահայկական հող է, պատկանում է Հայաստանին, Սփյուռքին, արցախցուն։ Չի կարող իր սեփականությունը լինել, իրա սեփականությունը ․․․ ունի երևի, կարող է իր սեփականության վրա որոշումներ կայացնել։ Արցախը կա ու կլինի ընդմիշտ, ժողովուրդ, նաև Հայաստանը կա ու կմնա»,– ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ օրերս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Բերձորը, Աղավնոն և այն տարածքները, որոնք դուրս են նախկին ԼՂԻՄ տարածքից, 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 6-րդ կետով անցնելու են Ադրբեջանին։ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունն ավելի ուշ հայտարարեց, որ Աղավնոյի համար կշարունակեն բանակցել, սակայն Բերձորը հաստատ անցնելու է Ադրբեջանին։

Премьер-министр Армении не может решать за жителей Бердзора и Агавно. Об этом в ходе митинга на Площади Франции в центре Еревана заявил 1 июля староста карабахского села Агавно Андраник Чаушян.
По словам старосты, никто не может решить за них, где им жить и как.
«Нас беспокоит, когда говорят, что Карабах не нужен. Мы не позволим премьер-министру Армении Николу Пашиняну принимать решения за нас. Это земля – общеармянская. Она принадлежит Карабаху, Армении, и Диаспоре», - сказал Чаушян.
Свое выступление он завершил словами: «Арцах был и будет».
Ранее оппозиция обвиняла власти Армении в намерении сдать Бердзор и Агавно Азербайджану. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на пресс-конференции 27 июня, что те территории, которые не входили в НКАО, после строительства альтернативной дороги, перейдут Азербайджану, а жители Бердзора будут обеспечены квартирами.