Օգոստոսի 23-ին Երեւանի Հանրապետության հրապարակում մեկնարկեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով հանրահավաքը։
Հանրահավաքի մասին օգոստոսի 10-ին հայտարարել էր Լեհաստանում Հայաստանի նախկին դեսպան, Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը, ով հայտարարեց Անկախության շարժման ստեղծման մասին։
Ըստ պլանի՝ սեպտեմբերի 21-ին Փաշինյանը պետք է հեռանա՝ կա՛մ ինքնուրույն, կա՛մ իրավական գործընթացի նախաձեռնման, կա՛մ ԱԺ 1/3-ի կողմից վարչապետին անվստահություն հայտնելու միջոցով։
Նախկին դեսպանը հավանական համարեց, որ իշխանական պատգամավորներն իրենք անվստահություն կհայտնեն Փաշինյանին։ Ղազարյանը հայտարարեց երեք հանրահավաք անցկացնելու պլանների մասի։ Առաջինը տեղի կունենա օգոստոսի 23-ին, երկրորդը՝ սեպտեմբերի 2-ին, դա Դիմադրության շարժման հանրահավաքն է, երրորդը՝ սեպտեմբերի 21-ին՝ խորհրդարանի բակում Փաշինյանի հրաժարականի նախաձեռնության քննարկման ժամանակ։
Այդ ժամանակ նա վստահեցրեց, որ նոր շարժումը Դիմադրության շարժման հետ կապ չունի։ Նրա խոսքով՝ նոր շարժումը չի հակադրվում այն ​​գործողություններին, որոնք կիրականացնեն Դիմադրության շարժման գործընկերները։

A rally demanding the resignation of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan started in Yerevan's Republic Square today.
Back on August 10 the rally was announced by former ambassador of Armenia to Poland, ex-head of the CC staff Edgar Ghazaryan, who announced the creation of the Independence Movement
According to the plan, Pashinyan should leave on September 21, either on his own, or by initiating a legal process, or by expressing no confidence in the Prime Minister by 1/3 of the National Assembly.
The ex-ambassador considered it likely that the pro-government MPs themselves would express no confidence in Pashinyan. Ghazaryan announced plans to hold three rallies. The first will take place today, the second on September 2, a rally of the Resistance Movement, and the third on September 21, during the discussion of Pashinyan's resignation initiative in the National Assembly courtyard.
At that time he assured that the new movement had nothing to do with the Resistance Movement. According to him, the new movement does not oppose the actions that will be carried out by partners from the Resistance Movement.