Սեպտեմբերի 21-ին, Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարար Անն Լինդեի հետ, NEWS.am-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից։
Ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ից ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի մանրամասները՝ Հայաստանի արտգործնախարարն առանձնահատուկ կարևորել է դրա հետևանքների վերացման և միջազգային հանրության կողմից ագրեսոր երկրին հասցեական և համարժեք արձագանքի, ադրբեջանական առավելապաշտական և ագրեսիվ քաղաքականությունը զսպելու անհրաժեշտությունը:
Ընդգծվել է նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի կատարած պատերազմական հանցագործություններին, մասնավորապես` կին զինծառայողների նկատմամբ իրականացված անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերին, համապատասխան գնահատական տալու անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործուն քայլեր ձեռնարկել համագործակցության հետագա ընդլայնման և զարգացման ուղղությամբ։ Կարևորվել է Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ոլորտում փոխգործակցության խորացումը։ Մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային հարթակներում համագործակցության, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության վերաբերյալ:

Международное сообщество должно адекватно отреагировать на агрессию Азербайджана против Армении. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе встречи с главой МИД  Швеции Анне Линде.
Представляя подробности военной агрессии Азербайджана против территориальной целостности Республики Армения  13 сентября, Мирзоян подчеркнул необходимость ликвидации ее последствий и адекватного и адресного ответа международного сообщества стране-агрессору, и обуздать максималистическую и агрессивную политику Азербайджана.
Подчеркнута также необходимость дать соответствующую оценку военным преступлениям, совершенным вооруженными силами Азербайджана, в частности, случаям бесчеловечного обращения с женщинами-военнослужащими.
Стороны коснулись повестки армяно-шведских двусторонних отношений, выразив готовность предпринять активные шаги в направлении дальнейшего расширения и развития сотрудничества. Было подчеркнуто углубление сотрудничества в сфере укрепления демократических институтов в Армении. Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве на международных площадках, партнерстве Армения-ЕС.