Աշխատանքային պրոցես է, քննարկում ենք Ադրբեջանի առաջարկները, մշակում ենք մեր առաջարկները. Սա աշխատանքային գործընթաց է, որն արդեն մեկնարկել է որոշակի ժամանակ: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 13-ին, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Բաքի ներկայացրած առաջարկների մասին հարցին:
«Մենք արդեն հայտնել ենք, որ սկզբունքային անընդունելի կետեր չկան, բայց այդ առաջարկները լիարժեք չեք, այդ պատճառով հայկական կողմը ներկայացրել է իր առաջարկները»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական բանակցություններին, ԱԳ փոխնախարարն ասաց. «Երկու կողմից հաստատվել է, որ գործընթացն ընթանում է առանց նախապայմանների եւ այդ տրամաբանությունը պահպանվում է»:
Դիտարկմանը, որ Էրդողանը հայտարարել է, որ սահմանները կբացվեն, եթե կնքվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիր, արդյոք սա նախապայման չէ, Պարույր Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Դա չի ներկայացվել որպես նախապայման, խաղաղության հաստատումը տարածաշրջանում ներկայացվել է որպես ավելի նպաստող գործընթաց, սակայն զուտ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման կոնտեքստում որեւէ նախապայման չէր ներկայացվել»:
Հարցին, թե Արեւմուտքից ինչ առաջարկներ կան հայ-ադրբեջանական սահմանի կարգավորման հետ կապված, փոխնախարարը պատասխանեց. «Արեւմուտքից ոչ թե կոնկրետ առաջարկներ են, այլ ջանքեր են, որպեսզի աջակցեն երկու կողմերին: Դա է Արեւմուտքի մոտեցումը, այլ գործընթաց գոյություն չունի»:

Это рабочий процесс, мы обсуждаем предложения Азербайджана, разрабатываем наши предложения. Это рабочий процесс, который уже определенное время как начался. Об этом заявил в беседе с журналистами 13 октября заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян, касаясь вопроса о предложениях Баку по мирному договору.
«Мы уже сообщали, что принципиально неприемлемых пунктов нет. Но эти предложения неполноценные, поэтому армянская сторона, в свою очередь, представила собственные предложения», - отметил Ованнисян.
Касаясь армяно-турецких переговоров, он сказал: «Обе стороны подтвердили, что процесс идет без предварительных условий, и данная логика сохраняется».
На вопрос, а разве заявление Эрдогана о том, что границы откроются, если между Арменией и Азербайджаном будет подписан мирный договор, не является предусловием, замглавы МИД Армении ответил: «Это не было представлено как предварительное условие, установление мира в регионе было представлено как более благоприятный процесс, но в контексте урегулирования двусторонних отношений не было представлено никаких предварительных условий».
А на вопрос, какие есть предложения со стороны Запада по армяно-азербайджанской границе, Ованнисян ответил: «Это не конкретные предложения Запада, а усилия в поддержку обеих сторон. Таков подход Запада, другого процесса не существует».