ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն ընթացիկ տարվա հունվար-օգոստոսին հասել է 2,8 մլրդ դոլարի՝ անցած տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ ավելանալով 74 տոկոսով։ Այս մասին Երեւանում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հոկտեմբերի 21-ի նիստում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ավելացրել է, որ արտահանումը Հայաստանից կրկնակի ավելացել է, իսկ ներմուծումն ավելացել է 58 տոկոսով։
Նրա գնահատմամբ՝ չնայած քաղաքական լարվածությանը եւ աշխարհի բարդ սոցիալ-տնտեսական վիճակին, ԵԱՏՄ-ն հետեւողականորեն իրականացնում է ինտեգրացիոն օրակարգը, խորացնում համագործակցությունն անընհատ գլոբալ մարտահրավերների պայմաններում։
«Մենք վստահաբար կարող ենք փաստել ԵԱՏՄ-ի կայացման գործընթացում դրական արդյունքների եւ միտումների առկայությունը փոխադարձ առեւտրում։ Մենք հասել ենք լուրջ հաջողությունների, ստեղծվել է ընդհանուր շուկա, նկատելիորեն բարձրացել են փոխադարձ առեւտրի ցուցանիշները։ ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր շուկայի տրամադրած բոլոր հնարավորություններով հանդերձ՝ մենք պահպանում ենք նաեւ ազգային օրենսդրությունների առանձնահատկությունները եւ պահանջները եւ անհրաժեշտության դեպքում, ի պատասխան նոր մարտահրավերների, կիրառում ենք պաշտպանական միջոցներ՝ սեփական ներքին շուկաների համար»,- նշել է Փաշինյանը։

Товарооборот Армении со странами ЕАЭС с января по август текущего года достиг 2,8 млрд. долларов, увеличившись в сравнении с тем же периодом прошлого года на 74%. Об этом на заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе в Ереване 21 октября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он добавил, что экспорт из Армении увеличился в два раза, а импорт – на 58%.
По его оценке, несмотря на политическую напряженность и сложную социально-экономическую ситуацию в мире, ЕАЭС последовательно реализует интеграционную повестку, углубляет сотрудничество в условиях непрерывных глобальных вызовов в текущем году.
«Мы с уверенностью можем констатировать наличие позитивных итогов и тенденций во взаимной торговле в процессе становления ЕАЭС. Мы добились серьезных успехов, создан общий рынок, заметно повысились показатели взаимной торговли. При всех возможностях, предоставляемых общим рынком ЕАЭС, мы сохраняем также особенности и требования национальных законодательств и при необходимости в ответ на новые вызовы применяем защитные меры для своих внутренних рынков», – отметил Пашинян.