ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջեւ առեւտրի ծավալը անցած տարի հասել է պատմական առավելագույնին։ Այս մասին Երեւանում հոկտեմբերի 21-ին, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում ասել է Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Նա, մասնավորապես, շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին գագաթաժողովի փայլուն կազմակերպման եւ ավանդական հյուրընկալության համար։
«Կոնսենսուսի հիմքով, հարգանքով վերաբերվելով բոլոր տեսակետներին, առաջին հերթին ԵԱՏՄ անդամ պետություններին, մենք միասին շարունակում ենք կառուցել համագործակցության ներդաշնակ համակարգ Միության գործունեության բոլոր ոլորտներում։ Դա արվում է այն բանի համար, որպեսզի, առաջին հերթին, ապահովվի մեր քաղաքացիների կյանքի որակի բարձրացումը՝ ստեղծելով առավելագույն հարմարավետ գործարար միջավայր։ Անդամ պետությունների ապրանքաշրջանառության դինամիկան արտացոլում է ինտեգրացիոն այն գործընթացների դրական արդյունքը, որոնք մենք, ըստ էության, այստեղ այսօր քննարկում ենք»,- ասել է Միշուստինը։
Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը շտապել է նշել, որ առեւտրի ծավալը անդամ պետությունների միջեւ անցած տարի հասել է պատմական առավելագույնին։ Այն գերազանցել է 73 մլրդ դոլարը, ինչը մոտ 33 տոկոսով ավելին է, քան 2020թ.։
«Իսկ եթե խոսենք մթերային ապրանքների, գյուղատնտեսական հումքի մասին, ապա աճն այստեղ կազմել է մոտ 21 տոկոս։ Փոխադարձ մատակարարումների ֆիզիկական ծավալն ավելացել է 11 տոկոսով։ Ընդ որում՝ ռուսական ռուբլին մնացել է հաշվարկների հիմնական արժույթը եւ օգտագործվել է վճարումների 72 տոկոսի դեպքում»,- ընդգծել է Միխայիլ Միշուստինը։

Объем торговли между государствами-членами ЕАЭС в прошлом году достиг своего исторического максимума. Об этом на заседании Евразийского межправительственного совета, проходящего в расширенном составе в Ереване, заявил 21 октября председатель Правительства Российской Федерации Михаил Мишустин.
Он, в частности, поблагодарил премьер-министра Армении Никола Пашиняна за блестящую организацию саммита и  традиционное гостеприимство.
«На консенсусной основе, с уважением ко всем точкам зрения, в первую очередь государств-членов ЕАЭС, мы вместе продолжаем выстраивать гармоничную систему сотрудничества во всех сферах деятельности Союза. Это делается для того, чтобы, в первую очередь, обеспечить повышение качества жизни наших граждан, создав максимально комфортную деловую среду. Динамика товарооборота государств-членов  отражает позитивный эффект тех интеграционных процессов, которые мы, собственно говоря, на этой площадке сегодня обсуждаем», - сказал Мишустин.
Глава правительства России поспешил отметить, что объем торговли между государствами-членами за прошлый год достиг своего исторического максимума. Он превысил 73 млрд. долларов, что почти на 33% больше, чем в 2020 году.
«Если же говорить о продовольственных товарах, сельскохозяйственном сырье, то рост здесь составил около 21%. Физический объем взаимных поставок вырос на 11%. При этом российский рубль остался основной валютой для расчетов и использовался для 72% платежей», - подчеркнул Михаил Мишустин.