Վերազգային կարգավորման գերակա ոլորտների թվային փոխակերպումը տեղեկատվական անվտանգության պատշաճ մակարդակով վստահության հիմք կստեղծի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջեւ։ Այս մասին դեկտեմբերի 9-ին Բիշքեկում կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ Միության երկրները կկարողանան անհրաժեշտ պայմաններ ձեւավորել ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժն ապահովող ամուր ենթակառուցվածքի ստեղծման համար։
Փաշինյանը հավելել է, որ այս համատեքստում Հայաստանը մեծ պահանջվածություն է տեսնում Միության ներքին շուկայի զարգացման ուղղությամբ աշխատանքում նոր գերակայություններ նշող համակարգային փաստաթղթի մշակման հարցում:
Նա ենթադրել է, որ նման փաստաթուղթը թույլ կտա բացահայտել ներքին շուկայի ողջ ներուժը՝ այն ավելի ամուր դարձնելով։ «Ընթացիկ տարվա արդյունքներով ԵՏՀ-ն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կառավարությունների հետ համատեղ ցուցադրել է Միության ներքին շուկայի հավասարակշռման ուղղությամբ աշխատանքի բարձր մակարդակ՝ ապահովելով ազգային եւ վերազգային շահերի պատշաճ համադրումն այս բարդ ժամանակաշրջանում»,-ասել է նա։
Փաշինյանը կարեւոր ուղղություն է համարել երրորդ երկրների եւ միավորումների հետ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ համագործակցությունը։ «Չինաստանի հետ առեւտրատնտեսական համաձայնագրի իրականացումը, Իրանի, Սինգապուրի, Սերբիայի հետ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ Եգիպտոսի, ԱՄԷ-ի, Իսրայելի, Հնդկաստանի եւ Ինդոնեզիայի հետ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի համաձայնեցման շուրջ ընթացիկ բանակցությունները լրացուցիչ խթան կհաղորդեն համաշխարհային տնտեսությանը միության ինտեգրման գործընթացին։ Դա կհանգեցնի ԵԱՏՄ ապրանքների արտահանման ծավալների ավելացմանը, արտաքին շուկաների դիվերսիֆիկացմանը, ներդրումների ներգրավմանը եւ երրորդ երկրների հետ միջազգային տնտեսական գործընկերության համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը»,-եզրափակել է Փաշինյանը։

Цифровая трансформация приоритетных сфер наднационального регулирования с должным уровнем информационной безопасности создаст фундамент доверия между государствами-членами ЕАЭС. Об этом на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Бишкеке 9 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он выразил уверенность, что, продолжив переход интегрированной информационной системы к цифровой платформе, страны Союза смогут сформировать необходимые условия для создания прочной инфраструктуры, обеспечивающей свободное движение товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
Премьер-министр добавил, что в этом контексте Армения видит высокую востребованность в выработке системного документа, обозначающего новые приоритеты в работе по развитию внутреннего рынка Союза.
Он предположил, что такой документ позволит раскрыть весь потенциал внутреннего рынка, сделав его еще прочнее. «По итогам текущего года ЕЭК совместно с правительствами государств-членов ЕАЭС продемонстрировала высокий уровень работы по балансированию внутреннего рынка Союза, обеспечивая должное сопряжение национальных и наднациональных интересов в этот непростой период», - сказал он.
Важным направлением Пашинян назвал сотрудничество в направлении развития торгово-экономических отношений с третьими странами и объединениями. «Реализация торгово-экономического соглашения с Китаем, соглашение о свободной торговли с Ираном, Сингапуром, Сербией, а также текущие переговоры по согласованию соглашения о свободной торговле с Египтом, ОАЭ, Израилем, Индией и Индонезией придадут дополнительный импульс процессу интеграции Союза в мировую экономику. Это приведет к наращиванию объемов экспорта товаров ЕАЭС, диверсификации внешних рынков, привлечению инвестиций и созданию благоприятной среды для международного экономического партнерства с третьими странами», – заключил глава Правительства Армении.