Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հավաքված ժողովուրդն իր կոչն է ուղղում աշխարհասփյուռ հայությանը, համաշխարհային հանրությանը և ազատության ու համամարդկային արժեքների համար պայքարող յուրաքանչյուր անհատի:
Կոչում մասնավորապես ասվում է.
«Դեկտեմբերի 12-ից սկսած Արցախը հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ. ավելի քան 120 000 մարդ, այդ թվում` շուրջ 30 000 երեխաներ հայտնվել են ծանր կացության մեջ` իսպառ զրկված լինելով ազատ տեղաշարժի ու դրա հետ կապված բազմաթիվ կենսական հնարավորություններից: Հերթական անգամ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայատարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Արցախի և Հայաստանի միջև ցամաքային ճանապարհի անխափան գործարկումը չի կարող լինել որևէ բանակցությունների և սակարկման առարկա: Արցախը արտաքին աշխարհին կապող հաղորդակցությունը պետք է առանց նախապայմանների ու անհապաղ վերականգնվի և պայմաններ ստեղծվեն դրա հետագա անխափան գործունեությունն ապահովելու համար;
Հայ ժողովրդի հանդեպ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների և խտրական քաղաքականությունը, որը նոր թափ է ստացել 2020թ. աշնանը մեզ պարտադրված պատերազմից ու դրա թողած աղետաբեր հետևանքներից հետո, նպատակ ունի հայաթափել հայկական Արցախը` շարունակելով 1915թ. Թուրքիային կողմից Արևմտյան Հայաստանում իրականացված ցեղասպանության բեմագիրը:
Իր պատմական հայրենիքում ազատ և անկախ ապրելու համաժողովրդական կամքն է 1988թվականին հենց այս հրապարակից ուղղորդել մեր ժողովրդին ազատագրական պայքարի, որի արդյունքում մենք ունենք միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան հռչակված ինքնիշխան պետություն և նրա կենսունակությունն ապացուցող քաղաքական, տնտեսական ու սոցիալական տեսանելի ձեռքբերումներ:
Այսօր, երբ վտանգված է համայն հայության երազանք Արցախի Հանրապետության լինելիությունը, մենք, խոնարհվելով մեր ազատագրական պայքարի ճանապարհին իրենց կյանքը նվիրաբերած հայորդիների հիշատակի առջև, վերանորոգում ենք մեր ուխտը` մեր սուրբ նահատակների գործը շարունակելու և մեր արժանապատվությունը վերականգնելու համար:
Շարունակվող պայքարի ընթացքում մենք, ինչպես նախորդ տարիներին, այսօր էլ ունենք մայր Հայրենիքի և համայն հայության համակողմանի աջակցության կարիքը: Անցած տարիներին Արցախը եղել է հայկական ինքնության և արժանապատվության խորհրդանիշ: Այսօր, երբ հայկական երկրորդ հանրապետությունը կանգնած է նոր մարտահրավերների առջև, Արցախը պետք է դառնա այն առանցքը, որի շուրջ պետք է միավորել համազգային ներուժը: Արցախի Հանրապետության ապագան համազգային նշանակության հարց է և պահանջում է համահայկական համախմբում ու համերաշխություն:
Արցախի Հանրապետությունը շարունակելու է ջանքեր գործադրել իր ժողովրդի անվտանգությունն ու պաշտպանունակությունը ամրապնդելու համար` համադրելով սեփական կարողություններն ու Ռուսաստանի Դաշնության Խաղաղապահ առաքելության հնարավորությունները:
Արցախի Հանրապետությունը` որպես միջազգային հիմնարար իրավունքների գերակայությամբ առաջնորդվող պետություն, շարունակելու է հավատարիմ մնալ համամարդկային արժեքներին և լինել կառուցողական: Ծավալապաշտական նկրտումներն ու տնտեսական շահերը չպիտի թելադրող լինեն ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում: Արցախն աշխարհի քարտեզի վրա այն կետն է, որից, ինչպես 1988 թվականին, կարող է սկիզբ առնել 21-րդ դարի` բարոյական աշխարհակարգի ձևավորումը»:

The participants of the nationwide rally at the Revival Square in Stepanakert make an appeal to Armenians all over the world, the world community and every person struggling for freedom and universal values.
"Since December 12, Artsakh is in a complete blockade - more than 120,000 people, including about 30,000 children, found themselves in a difficult situation, being completely deprived of freedom of movement and many related domestic opportunities. Once again, the military-political leadership of Azerbaijan is in grave violation of international law and of the commitments undertaken by the trilateral statement of November 9, 2020.
The uninterrupted functioning of the land link between Artsakh and Armenia cannot be a subject of any negotiation or bargaining. The link connecting Artsakh with the outside world must be re-established without preconditions and immediately, and conditions must be created to ensure its continued uninterrupted operation;
Azerbaijan's policy of ethnic cleansing and discrimination against the Armenian people gained new momentum in 2020. After the war imposed on us in the fall and its disastrous consequences, Azerbaijan seeks to depopulate the Armenian Artsakh, continuing the scenario of the 1915 genocide perpetrated by Turkey in Western Armenia.
In 1988, the will of the people to live free and independent in their historical homeland guided our people to fight for freedom, which resulted in the establishment of a sovereign state under international law and visible political, economic and social achievements.
Today, when the existence of the Republic of Artsakh, the dream of all Armenians, is under threat, we, while bowing to the memory of those Armenians who gave their lives during our liberation struggle, once again swear to continue the work of our holy martyrs and restore our dignity.
In the ongoing struggle, as in previous years, we still need the full support of the Motherland and all Armenians. In recent years, Artsakh has been a symbol of Armenian identity and dignity. Today, when the Second Armenian Republic is facing new challenges, Artsakh must become the fulcrum, around which the national potential must unite. The future of the Republic of Artsakh is a matter of state importance and requires pan-Armenian consolidation and solidarity.
The Republic of Artsakh will continue to endeavor to strengthen the security and defense of its people, combining its own capabilities and those of the Peacekeeping Mission of the Russian Federation.
The Republic of Artsakh, as a State guided by the principles of fundamental international rights, will continue to adhere to universal human values. Expansionist ambitions and economic interests should not dictate modern international relations.
Artsakh is a point on the world map from which, as in 1988, the formation of the moral order of the 21st century can begin."