Լյուքսեմբուրգը Հայաստանում ոչ ռեզիդենտ դեսպան է նշանակում։ Այս մասին Երեւանում Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարար Ժան Ասելբորնը։
Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող նախարարը նշեց, որ հայ գործընկերոջ հետ քննարկել է երկկողմ օրակարգն ու միջազգային հարցերը։ Ասելբորնը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի Հայաստանն ու Լյուքսեմբուրգը նշել են դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը։
«Լավ հնարավորություն է հարաբերությունները զարգացնելու համար։ Որոշեցինք ոչ ռեզիդենտ դեսպան նշանակել, որը կլինի Ալեն դե Մյուզյեն»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ դեսպանի հայրը նույնպես դիվանագետ է եղել, իսկ Ալեն դե Մյուզյեն փոքր տարիքում եղել է Հայաստանում։ Նախարարը ցանկություն հայտնեց, որ Լյուքսեմբուրգի դեսպանը եւ Նիդեռլանդներում ու համատեղության կարոգով Լյուքսեմբուրգում Հայաստանի դեսպանը միաժամանակ նպաստեն հարաբերությունների զարգացմանը։

Luxembourg appoints non-resident ambassador to Armenia, the Luxembourg Foreign Minister Jean Asselborn announced it at a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Yerevan.
The Minister, who is in Yerevan on an official visit, said he discussed the bilateral agenda and international issues with his Armenian counterpart. Asselborn recalled that last year Armenia and Luxembourg celebrated 30 years of diplomatic relations.
"It was a good opportunity to increase the intensity of relations. We decided to appoint a non-resident ambassador, he will be Alain de Musier," the minister said, adding that the ambassador's father was also a diplomat and Alain de Musier came to Armenia as a child. The minister expressed the wish that the Luxembourg ambassador and Armenia's ambassador to the Netherlands, and Luxembourg at the same time, would contribute to the development of relations.