Մենք հաստատել ենք մեր հանձնառությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հայտարարությունների բոլոր դրույթների պարտադիր կատարմանը։ 2020 թվականի նոյեմբերից արդեն չորս հայտարարություն է ստորագրվել։ Այս մասին Բաքվում փետրվարի 28-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Դրանք կազմում են մեր համատեղ աշխատանքի հիմքը»,- նշել է նա։
Լավրովխ խոսքով՝ մատնանշվել է 3+3 խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի (Հարավային Կովկասի 3 երկրներ եւ Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) ռիթմիկ աշխատանքի նշանակությունը։
«Դա լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծում տարածաշրջանի երկրների եւ նրանց հարեւանների միջեւ երկխոսության հաստատման եւ բազմակողմանի համագործակցության զարգացման համար», - հավելել է նախարարը:

Мы подтвердили приверженность неукоснительного выполнения всех положений заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении, их уже с ноября 2020 года четыре. Об этом в Баку на совместной пресс-конференции с главой МИД Азербайджана Байрамовым 28 февраля заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Они составляют основу нашей совместной работы», – отметил он.
Лавров сообщил, что была отмечена значимость ритмичной работы консультативной региональной платформы 3+3 (3 страны Южного Кавказа, а также Россия, Турция Иран).
«Она открывает дополнительные возможности для налаживания диалога и развития многопланового сотрудничества между странами региона и их соседями. Договорились продолжать тесное взаимодействие», – добавил российский министр.