Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չափազանց գրավիչ է համարում արհեստական բանականության ապագան՝ կարևորելով, սակայն, որ հաշվի առնվեն էթիկական հետևանքները և ապահովվի արհեստական բանականության՝ օգտակար ու պատասխանատու կերպով մշակումն ու օգտագործումը: Այս մասին նա հայտարարեց այսօր՝ հունիսի 9-ին, Սոչիում ընթացող Եվրասիական կոնգրեսին իր ելույթում:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Համաշխարհային մակարդակով հավասար տնտեսական մրցակցության ապահովման առանցքային բաղադրիչն առաջադեմ թվային գործիքների և տեխնոլոգիաների արդյունավետ զարգացումն է։
Առանձնակի ցանկանում եմ անդրադառնալ արհեստական բանականության՝ արագ զարգացող ոլորտին, որը կարող է փոխել մարդկային կյանքի շատ ոլորտներ: Ըստ փորձագետների կանխատեսման՝ ապագայում արհեստական բանականության ալգորիթմները կդառնան ավելի անհատականացված՝ թույլ տալով անհատական նախապատվությունների հիման վրա կարգավորել փորձը և ծառայությունները, ինչպես նաև՝ արհեստական բանականությունը կդառնա ավելի ու ավելի առաջադեմ և ավելի ինտեգրված հասարակության մեջ:
Ընդհանուր առմամբ, արհեստական բանականության ապագան չափազանց գրավիչ է, սակայն կարևոր է հաշվի առնել էթիկական հետևանքները և ապահովել, որ արհեստական բանականությունը մշակվի և օգտագործվի պատասխանատու և օգտակար կերպով:
Միևնույն ժամանակ, չի կարելի մոռանալ, որ նորարարություններն առաջին հերթին դրանք ստեղծող մարդիկ են, նրանց ստեղծագործական էներգիան և կամքը, ուստի մեծ նշանակություն ունի մարդկային ներուժի զարգացումը»:

Overall, the future of artificial intelligence (AI) is exciting, but it is important to consider the ethical implications and ensure that artificial intelligence is developed and used in a responsible and useful way. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said this at Friday’s Third Eurasian Congress in Sochi, Russia.
“I would like to note that the core element of ensuring equal economic competition at the global level is the effective development of state of the art digital tools and technologies.
“I specially want to dwell on the rapidly progressing field of artificial intelligence, which can change many areas of human life. Experts predict that in the future, AI algorithms will become more personalized, allowing experiences and services to be customized based on individual preferences, and AI will become more advanced and integrated into society.
“Overall, the future of artificial intelligence is exciting, but it is important to consider the ethical implications and ensure that artificial intelligence is developed and used in a responsible and useful way.
“At the same time, one should not forget that innovations are first of all people who create them, their creative energy and will, so the development of human potential is very important,” the Armenian PM said.