Բրյուսելում հանդիպման ժամանակ քննարկված հարցերից էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից միմյանց 29 800 եւ 86 600 քկմ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու վերահաստատումը: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սահմանների դելիմիտացիան պետք է տեղի ունենա 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա եւ առաջիկայում պետք է մենք կոնկրետացնենք սահմանագծման աշխատանքների քարտեզագրական հիմքը»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը պետք է տեղի ունենա կողմերի ինքիշխանության, իրավազորության և հավասարության սկզբունքի հիման վրա։
Ինչ վերաբերում է հումանիտար հարցերին՝ վարչապետն ասաց, թե Ադրբեջանը շարունակում է դրժել միջազգային գործընկերներին այդ թեմայով տրված խոստումները։
«Բայց մենք անհոգնել պիտի շարունակենք աշխատանքը գերիների վերադարձի ու անհետ կորած համարվող անձանց ճակատագրի պարզաբանման ուղղությամբ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Одним из вопросов, обсуждавшихся на встрече в Брюсселе, было подтверждение Арменией и Азербайджаном территориальной целостности 29 800 и 86 600 квадратных километров. Об этом сегодня, 20 июля, на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Делимитация границы должна происходить на основе Алматинской декларации 1991 года, и в ближайшее время мы должны уточнить картографическую основу работ по демаркации границы», - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, открытие региональных коммуникаций должно происходить на основе принципа суверенитета, юрисдикции и равноправия сторон.
Что касается гуманитарных вопросов, премьер-министр сказал, что Азербайджан продолжает нарушать обещания, данные международным партнерам по этой теме.
«Но мы должны неустанно продолжать работу по возвращению пленных и выяснению судеб пропавших без вести», - сказал Никол Пашинян.