Ռուսաստանի համար եղբայրական երկու ժողովուրդների հաշտեցման գործընթացը պետք է ընդգրկի նաեւ հումանիտար ոլորտը, ինչպես նշվել է ՌԴ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի եռակողմ հայտարարությունում։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կարեւոր է ձեւավորել դրական մթնոլորտ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հանրությունների, փորձագիտական հանրույթների ներկայացուցիչների, հոգեւոր առաջնորդների միջեւ երկխոսությունը շարունակելու համար, ռուսական աջակցությամբ, ինչպես նաեւ գործադրելու համար միջխորհրդարանական շփումները՝ երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ վստահության ամրապնդման նպատակով։ Հայ-ադրբեջանական կարգավորումը հեշտ չի ընթանում, ինչպես բոլորս հիանալի տեսնում ենք ու հասկանում, բայց խաղաղությունն այլընտրանք չունի։ Դրա հետ կապված հարցերն են քննարկվել երեկ ՌԴ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների եռակողմ հանդիպման ժամանակ։ Հույս ունենք, որ նշյալ շփումներն առաջիկայում կլինեն»,- ասել է նա։

Процесс примирения двух братских для России народов должен охватывать и гуманитарную сферу как было отмечено в трехстороннем заявлении лидеров РФ, Армении и Азербайджана от 31 октября 2022 года. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИР РФ Мария Захарова.
«Важно формировать позитивную атмосферу для продолжения диалога между представителями общественности, экспертных сообществ, религиозных лидеров Азербайджана и Армении при российском содействии, а так же для запуска межпарламентских контактов с целью укрепления доверия между народами двух стран. Армяно- азербайджанская нормализация идет не просто, как мы все прекрасно видим и понимаем, но альтернативы миру нет. Связанные с этим вопросы обсуждались вчера на трехсторонней встрече глав МИД РФ, Армении и Азербайджана. Рассчитываем, что упомянутые контакты в ближайшие месяцы», - заявила она.