Սնունդ ձեռք բերելու համար Արցախում բազմամարդ հերթերում գրանցվում են ուշագնացության դեպքեր: Այս մասին հաղորդում է Արցախի ՄԻՊ-ը:
«Շարունակվող շրջափակման հետեւանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ծանրագույն պայմաններում հազարավոր քաղաքացիներ ստիպված են ժամերով հերթ կանգնել ինչ-որ նվազագույն քանակի սնունդ կամ առաջին անհրաժեշտության ապրանք ձեռք բերելու համար:
Այդ բազմամարդ հերթերում հաճախակի գրանցվում են ուշագնացության դեպքեր, որոնք ուղղակիորեն կապված են բնակիչների հոգեկան գերլարված իրավիճակով, թերսնուցման պայմաններում իմունային համակարգի խոցելիությամբ եւ շոգ եղանակային պայմաններով:
Մեր ուսումանսիրությունները ցույց են տալիս, որ ուշագնացության դեպքերը գնալով աճում են: Սա անհերքելիորեն փաստում է, որ հումանիտար ծանրագույն իրավիճակն անմիջականորեն իր աղետալի հետեւանքներն է ունենում հանրային առողջության վրա՝ վտանգի տակ դնելով հազարավոր մարդկանց կյանքեր»,- ասվում է Արցախի ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրությունում:

In Artsakh, there are cases of fainting in crowded queues to get food, Artsakh Human Rights Ombudsman stated on X (former Twitter).
“In the most difficult humanitarian conditions created in Artsakh as a result of the ongoing blockade, thousands of citizens are forced to stand in line for hours to get some minimal amount of food or basic necessities.
In these crowded queues, cases of fainting are often recorded, which are directly related to the overstressed state of residents, the vulnerability of the immune system in conditions of malnutrition and hot weather.
Our research shows that the number of cases of fainting is increasing. This irrefutably proves that the dire humanitarian situation has catastrophic consequences for public health, putting the lives of thousands of people at risk,” says the statement.