Այսօր ՌԴ խաղաղապահների կողմից տեղի է ունեցել Ռուսաստանի եւ Արցախի 41 քաղաքացիների տեղափոխություն Արցախից Հայաստան, որն առաջին դեպքն է հունիսի 14-ից ի վեր: ՌԴ քաղաքացիները վաղուց սպասում էին իրենց տեղափոխությանը, իսկ Արցախի քաղաքացիները ուսանողներ են, որոնք ընդունվել են ՀՀ եւ արտասահմանյան բուհեր: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
Ըստ խաղաղապահների հետ ձեռքբերված նախնական պայմանավորվածության՝ առաջիկա օրերին շարունակվելու է ուսանողների եւ ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխությունը:
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է խոչընդոտել բազմաթիվ անձանց երկկողմանի տեղաշարժը: Այս պահի դրությամբ, հարյուրավոր քաղաքացիներ Հայաստանում սպասում են Արցախ վերադարձին, շտապ եւ պլանային առողջական հիմքերով 333 անձ հերթագրված է Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու համար՝ չհաշված հումանիտար, աշխատանքային եւ այլ նպատակներով երկկողմանի տեղաշարժի անհրաժեշտությունը հազարավոր անձանց մոտ:
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է նվաստացուցիչ պայմաններ ստեղծել Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ապօրինի անցակետում՝ ի լրումն Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ անօրինական հսկողության ու խոչընդոտների: Մասնավորապես, անձանց կամքին հակառակ՝ ադրբեջանցիները եւ իրենց հրավիրած լրագրողները հերթական անգամ նկարահանել են նրանց դեմքերը եւ օգտագործել քարոզչական նպատակներով: Բացի դրանից, ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները անցնեն Հակարիի կամուրջը՝ ստիպելով ուղեւորներին իրենց բեռներով հանդերձ ոտքով անցնել կամուրջը, որից հետո Գորիսից ընդառաջ եկած մեքենաներով շարունակել են ճանապարհը (ապացույցը՝ կից տեսանյութով):
Հունիսի 15-ից առ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է արգելել Հայաստանից Արցախ բոլոր հումանիտար բեռների տեղաշարժը, ինչի հետեւանքով օրեցօր խորանում է հումանիտար աղետն Արցախում: Իսկ ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ հուլիսի 26-ից շարունակում է կասեցված մնալ Արցախի համար ՀՀ կառավարության կողմից ուղարկված շուրջ 400 տոննա հումանիտար աջակցությունը:
Ադրբեջանական ապօրինի անցակետով քաղաքացիների անցումը որեւէ կերպ չի փոխում Արցախի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքում գործող այդ անցակետի եւ ադրբեջանական մնացած խոչընդոտների վերաբերյալ: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը շարունակում է պնդել, որ պետք է ամբողջությամբ վերականգնվի անձանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ առանց ադրբեջանական որեւէ միջամտության՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եւ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի եւ հուլիսի 6-ի հրամանների:

A total of 41 Russian and Artsakh (Nagorno-Karabakh) citizens were transferred Monday from Artsakh to Armenia by Russian peacekeepers, which is the first case since June 14. The aforesaid Russian nationals have been waiting for their transfer for a long time, and the aforementioned Artsakh citizens are students who have been admitted to Armenia’s and foreign universities, the Artsakh Information Center reports.
According to the preliminary agreement reached with the Russian peacekeepers in Artsakh, the transfer of such university students and Russian citizens will continue in the coming days.
However, the Azerbaijani side continues to obstruct the two-way movement of many people. As of now, hundreds of people in Armenia are waiting to return to Artsakh, 333 people are waiting to be transferred to Armenia through the Red Cross on emergency and planned health grounds—not counting the need of thousands of people for two-way movement for humanitarian, work, and other purposes.
In addition to illegal surveillance and obstacles for the citizens of Artsakh, the Azerbaijani side continues to create humiliating conditions at the illegal checkpoint located near the Hakari bridge. In particular, the Azerbaijanis and the reporters they invited have once again filmed the faces of these persons against their will and used them for propaganda purposes. In addition, the Azerbaijani side did not allow the vehicles of the Russian peacekeeping troops to cross the Hakari bridge, forcing the passengers to cross the bridge with their luggage on foot, after which they continued their journey with the vehicles that came to meet them from Goris, Armenia.
From June 15 until today, Azerbaijan continues to prohibit the movement of all humanitarian goods from Armenia to Artsakh, as a result of which the humanitarian disaster in Artsakh is deepening day by day. And around 400 tons of humanitarian aid sent by the Armenian government to Artsakh continues to wait, since July 26, in Kornidzor village of Armenia’s Syunik Province, near the entrance to the Lachin corridor.