Այսօր ՌԴ խաղաղապահների կողմից տեղի է ունեցել Ռուսաստանի եւ Արցախի 41 քաղաքացիների տեղափոխություն Արցախից Հայաստան, որն առաջին դեպքն է հունիսի 14-ից ի վեր: ՌԴ քաղաքացիները վաղուց սպասում էին իրենց տեղափոխությանը, իսկ Արցախի քաղաքացիները ուսանողներ են, որոնք ընդունվել են ՀՀ եւ արտասահմանյան բուհեր: Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
Ըստ խաղաղապահների հետ ձեռքբերված նախնական պայմանավորվածության՝ առաջիկա օրերին շարունակվելու է ուսանողների եւ ՌԴ քաղաքացիների տեղափոխությունը:
Այնուամենայնիվ, ադրբեջանական կողմը շարունակում է խոչընդոտել բազմաթիվ անձանց երկկողմանի տեղաշարժը: Այս պահի դրությամբ, հարյուրավոր քաղաքացիներ Հայաստանում սպասում են Արցախ վերադարձին, շտապ եւ պլանային առողջական հիմքերով 333 անձ հերթագրված է Կարմիր խաչի միջոցով Հայաստան տեղափոխվելու համար՝ չհաշված հումանիտար, աշխատանքային եւ այլ նպատակներով երկկողմանի տեղաշարժի անհրաժեշտությունը հազարավոր անձանց մոտ:
Ադրբեջանական կողմը շարունակում է նվաստացուցիչ պայմաններ ստեղծել Հակարիի կամրջի մոտ տեղակայված ապօրինի անցակետում՝ ի լրումն Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ անօրինական հսկողության ու խոչընդոտների: Մասնավորապես, անձանց կամքին հակառակ՝ ադրբեջանցիները եւ իրենց հրավիրած լրագրողները հերթական անգամ նկարահանել են նրանց դեմքերը եւ օգտագործել քարոզչական նպատակներով: Բացի դրանից, ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաները անցնեն Հակարիի կամուրջը՝ ստիպելով ուղեւորներին իրենց բեռներով հանդերձ ոտքով անցնել կամուրջը, որից հետո Գորիսից ընդառաջ եկած մեքենաներով շարունակել են ճանապարհը (ապացույցը՝ կից տեսանյութով):
Հունիսի 15-ից առ այսօր Ադրբեջանը շարունակում է արգելել Հայաստանից Արցախ բոլոր հումանիտար բեռների տեղաշարժը, ինչի հետեւանքով օրեցօր խորանում է հումանիտար աղետն Արցախում: Իսկ ՀՀ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր համայնքում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ հուլիսի 26-ից շարունակում է կասեցված մնալ Արցախի համար ՀՀ կառավարության կողմից ուղարկված շուրջ 400 տոննա հումանիտար աջակցությունը:
Ադրբեջանական ապօրինի անցակետով քաղաքացիների անցումը որեւէ կերպ չի փոխում Արցախի Հանրապետության կառավարության դիրքորոշումը Լաչինի միջանցքում գործող այդ անցակետի եւ ադրբեջանական մնացած խոչընդոտների վերաբերյալ: Արցախի Հանրապետության կառավարությունը շարունակում է պնդել, որ պետք է ամբողջությամբ վերականգնվի անձանց, մեքենաների ու բեռների անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ առանց ադրբեջանական որեւէ միջամտության՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եւ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի եւ հուլիսի 6-ի հրամանների:

Сегодня РМК, впервые с 14 июня, перевезены граждане из Арцаха в Армению. Как сообщает ИнфоЦентр, перевезен 41 гражданин. Это граждане РФ и студенты из Арцаха, обучающиеся в вузах Армении и за рубежом.
Согласно предварительной договоренности, достигнутой с миротворцами, в ближайшие дни процесс продолжится.
Тем не менее, азербайджанская сторона продолжает препятствовать передвижению многочисленных граждан. На данный момент в Армении сотни граждан ждут возвращения в Арцах, по срочным и плановым медицинским показаниям 333 человека в очереди на переезд в Армению при содействии МККК, не говоря о необходимости двустороннего передвижения тысяч людей в гуманитарных, трудовых и других целях.
Азербайджанская сторона продолжает создавать унизительные условия на незаконном КПП, расположенном у моста Хакари, в дополнение к незаконному контролю и препятствиям в отношении граждан Арцаха.
В частности, против воли граждан азербайджанцы и приглашенные ими журналисты в очередной раз засняли их лица и использовали их в пропагандистских целях. Кроме того, азербайджанская сторона не позволила машинам российского миротворческого контингента пересечь мост Хакари, вынудив пассажиров с багажом перейти мост пешком, после чего на машинах, приехавших из Гориса, они продолжили путь (доказательство в прилагаемом видео).
С 15 июня по сей день Азербайджан продолжает запрещать передвижение всех гуманитарных грузов из Армении в Арцах, в результате чего гуманитарная катастрофа в Арцахе усугубляется день ото дня. В общине Корнидзор Сюникской области РА, у въезда в Лачинский коридор, с 26 июля находится колонна с 400 т гуманитарной помощи, направленной правительством РА для Арцаха.
Проезд граждан через незаконный азербайджанский КПП никоим образом не меняет позиции правительства Республики Арцах относительно этого КПП, действующего в Лачинском коридоре. Правительство Республики Арцах продолжает настаивать на том, что беспрепятственное передвижение людей, автомобилей и грузов по Лачинскому коридору должно быть полностью восстановлено без какого-либо вмешательства Азербайджана, в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г и решениями Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля 2023 г.