Արդեն իսկ բավականին մեծ հոսք կա, ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերը և եղբայրները դիմում են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հարցով: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մեր քաղաքականությունն այն է, որ եթե ԼՂ-ից տեղահանվածները օբյեկտիվ հնարավորություն չեն ունենալու վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ, մեր ցանկությունն այն է, որ նրանք բոլորը մնան Հայաստանում, ապրեն ու աշխատեն այստեղ:
Իհարկե, այդ գործընթացը, բնականաբար, մենք սպասում էինք, որ պետք է տեղի ունենա: Մեր խնդիրն այն է, որ հնարավորինս արագ այդ գործընթացը կազմակերպենք:
Իհարկե, կան օրենսդրական որոշ նրբություններ, որոնք պետք է պահպանվեն, այստեղ նաև մեզ բոլորիս՝ Կառավարությանը և պետական մարմիններին, պետք է հնարավորինս արագ աշխատել, բայց նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերից և եղբայրներից որոշակի համբերություն ենք ակնկալում, որպեսզի ամեն ինչ ճիշտ, օրինական ընթացակարգերով առաջ շարժվենք, որպեսզի արագության պատճառով իրավական խնդիրներ չառաջացնենք: Այդ պրոցեսը կգնա բնականոն:
Նաև շնորհակալ եմ, որ մարդիկ ըմբռնումով են մոտենում, որ ճշգրիտ պետք է լինի ամեն ինչ իրավական տեսակետից: Համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նաև տեղեկացրեց, որ առաջիկայում Հումանիտար կենտրոնի աշխատանքների շրջանակներում սպասվում է նաև 50+50 ծրագրի իրագործումը:
«Հետագայում արդեն նաև քաղաքացիություն և կարգավիճակ ստանալու բերումով պետք է մտածենք՝ կենսաթոշակառուների թոշակների վճարման ինչ համակարգ ենք ներդնում, ինչ սկզբունքներ պետք է գործեն»,- ասաց վարչապետը:

There is already quite a large flow, our sisters and brothers forcibly displaced from Nagorno-Karabakh are applying for obtaining Armenian citizenship. Prime Minister Nikol Pashinyan said this during Thursday’s Cabinet session of the Armenian government.
"Our policy is that if those displaced from Nagorno-Karabakh will not have an objective opportunity to return to Nagorno-Karabakh, our wish is that they all stay in Armenia, live and work here.
"Of course, naturally, we expected that process to happen. Our task is to organize that process as quickly as possible.
"Of course, there are some legislative nuances that must be maintained. Here also all of us—the government and state bodies—must work as quickly as possible, but, also, we expect some patience from our brothers and sisters forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, so that everything goes right, we proceed with legal procedures so that we don’t cause legal problems due to speediness. That process will go as normal.
"Also, I am thankful that people understand that everything must be precise from a legal point of view. I am convinced that it will be like that," said the Armenian PM.
"In the future, also already as a result of obtaining [Armenian] citizenship and [residency] status [in Armenia], we should think [about] what system we are introducing, what principles should be used for the payment of pensioners' pensions," Pashinyan added.