Դատական համակարգում տեղի են ունենում իրադարձություններ, որոնք գլխովին կարող են փոխել իրավական համակարգի ճիշտ զարգացման ուղին: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 21-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ ՊՆ 3-րդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար, գեներալ–մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի պաշտպաններից Հակոբ Ենոքյանը։
Նրա խոսքով՝ 2023 թվականի մարտի 13-ից հետո մինչև օրս Գրիգորի Խաչատուրովի դեմ որևէ ծանրակշիռ նոր փաստ չի ավելացել, և դրա մասին Վերաքննիչ դատարանը սեպտեմբերի 20-ին արձանագրում է արել, ավելին՝ արձանագրել է նաև դատական սխալ, և դատական ակտն այս մասով բեկանել է։ Դատարանի կայացրած որոշումից 2 ամիս անց էլ Խաչատուրովը կալանքի տակ է։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք պաշտպանները չե՞ն դիտարկում, օրինակ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հարցը, Ենոքյանը նշեց՝ նախ ուզում են սպառել իրենց ձեռքի տակ եղած բոլոր միջոցները, դրանից հետո նոր քննարկել Եվրոպական դատարան դիմելու հարցը։
«Այն տոտալ ապօրինությունը, որ տեղի է ունենում Խաչատուրովի գործով, որոնց մասին մենք բարձրաձայնում ենք, բայց այդ ապօրինությունները հակասում են, այսպես ասած, թղթի վրա հռչակված եվրոպական չափանիշներին։ Մենք բացառում ենք, որ այս պարագայում եվրոպացիները կոնկրետ այս գործով հետաքրքրություն կներկայացնեն, որովհետև սա, այսպես ասած, Աքիլլեսյան գարշապարն է»,- նշեց Միհրան Պողոսյանը։
Նա հավելեց՝ այս դեպքում ապօրինություններն այնքան ակնհայտ են, որ արդեն դատարաններն են արձագանքում, ուղենիշ ցույց տալիս Առաջին ատյանի դատարանին, որ այստեղ խախտումներ կան։
Նա հիշեցրեց՝ ինքն անձամբ մի անգամ Հայաստանի ՄԻՊ-ին դիմել է, որ կալանքի ժամկետն ավարտվել է, բայց Խաչատուրովը շարունակել է կալանքի տակ մնալ, սակայն իր դիմումը որևէ ընթացք չի ունեցել, քանի որ, ըստ պաշտպանի, այն, ինչ կատարվում է, հակասում է պետության հռչակած սկզբունքներին։ Սակայն «կաբինետներում» ցանկանում են, որ Խաչատուրովը մնա կալանքի տակ։ Վստահ է, որ դա արվում է ամենաբարձր մակարդակով։
Հիշեցնենք` փետրվարի 21-ին Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցվեց պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացման) համար։ Նա ձերբակալվեց։
Դատախազությունը միջնորդություն ներկայացրեց նրան կալանավորելու համար։ Սակայն Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանը մերժեց միջնորդությունը։ Խաչատուրովը նույն օրը դատարանի դահլիճից ազատ արձակվեց։
Փետրվարի 24-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հատուկ վերանայման բողոք ներկայացրեց ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան Գրիգորի Խաչատուրովի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքի միջնորդությունը մերժելու որոշման դեմ:
Մարտի 16-ին Վերաքննիչ դատարանը դատախազության բողոքը քննելուց հետո Գրիգորի Խաչատուրովին կալանավորելու որոշում կայացրեց։

В судебной системе происходят события, которые могут в корне изменить путь правильного развития правовой системы. Об этом заявил на встрече с журналистами 21 ноября адвокат экс-командира 3-го армейского корпуса МО РА генерал-майора Григория Хачатурова Акоп Енокян.
По его словам, после 13 марта 2023 года и по сей день никаких серьезных новых фактов против Григория Хачатурова не прибавилось, и Апелляционный суд 20 сентября запротоколировал это. Более того, он также зафиксировал судебную ошибку и отменил судебный акт по данной части. Спустя 2 месяца после решения суда, Хачатуров все еще находится под арестом.
На вопрос, собираются ли адвокаты обратиться в Европейский суд по правам человека, Енокян заявил, что они хотят сначала исчерпать все имеющиеся в их распоряжении средства, и только потом обсудить вопрос обращения в ЕСПЧ.
«Тотальное беззаконие, которое имеет место в рамках дела Хачатурова, о котором мы говорим, полностью противоречит, так сказать, европейским стандартам, провозглашенным на бумаге. Мы исключаем, что в данном случае европейцы проявят интерес к данному конкретному делу, потому что это, так сказать, ахиллесова пята», - сказал адвокат Мигран Погосян.
Он напомнил, что лично обращался к омбудсмену Армении, которому сообщил о том, что срок ареста Хачатурова истек, но он продолжает оставаться в УИУ. Однако, его заявление не было рассмотрено, поскольку, на взгляд адвоката, происходящее противоречит принципам, провозглашенным государством. «Однако в «кабинетах» хотят, чтобы Хачатуров остался под арестом. Уверен, что это делается на самом высоком уровне», - заключил Погосян.
Напомним, что 21 февраля в отношении Григория Хачатурова было возбуждено уголовное преследование за легализацию (отмывание денег) недвижимости в особо крупных размерах, приобретенной преступным путем с использованием служебного положения. Он был задержан. Прокуратура подала ходатайство о его аресте. Однако судья Антикоррупционного суда Тигран Давтян отклонил ходатайство. В тот же день Хачатуров был освобожден из зала суда. 24 февраля Генеральная прокуратура РА подала специальную апелляционную жалобу в Апелляционный уголовный суд РА на решение об отклонении ходатайства об аресте Григория Хачатурова в качестве меры пресечения. 16 марта Апелляционный суд после рассмотрения жалобы прокуратуры принял решение об аресте Григория Хачатурова.