Դրանք, իհարկե, ժամանակակից զինատեսակներ են, խնդիրն այն է, որ հարկավոր է հասկանալ, թե մեր ունեցած մնացած համակարգերի հետ ֆրանսիական նոր զինատեսակներն ինչպիսի՞ ներդաշնակությամբ են գործելու: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 28-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Ֆրանսիայից ներկրված զենքն արդյո՞ք կարող է բարձրացնել մեր բանակի մարտունակությունը:
Նրա խոսքով, ռադարները և հակաօդային պաշտպանության համակարգերը հիմնականում տարբեր իրավիճակներում միմյանց հետ փոխկապակցված են գործում, առաձին գործելը կարող է որևէ ձևով էֆեկտիվություն չապահովել: Այդ պատճառով, հարկավոր է հասկանալ, թե նոր զինատեսակներն ինչպիսի ներդաշնակությամբ են գործելու այլ համակարգերի հետ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանական կողմի տարածած հայտարարություններին, թե վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հայկական կողմը մի քանի անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը, Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ Ադրբեջանը կեղծ հայտարարություններ է տարածում, որպեսզի կարողանա իր հետագա գործողությունները որակել որպես կանխարգելիչ, զսպիչ կամ իրավիճակից ելնող:
«Այս ամենը տեղի է ունենում մի իրավիճակում, երբ բանակցային գործընթացում բավականին բարդ իրավիճակ է, չնայած Մյունխենում տեղի են ունեցել հանդիպումներ՝ պետությունների ղեկավարների մակարդակով, դրանից հետո հանձնարարություն է տրվել Արտաքին գործերի նախարարներին՝ շարունակելու հանդիպումները, բայց իրականության մեջ դրական լուրջ դինամիկա այս գործընթացում չկա և, բնականաբար, չի կարելի բացառել, որ Ադրբեջանը կարող է գնալ որոշակի սադրանքների և այդ ճանապարհին փորձելու է պատասխանատվությունը Հայաստանի վրա ուղղել»,-պարզաբանեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարը:
Նրա խոսքով, պատահական չէ նաև այն, որ Ադրբեջանը բավական սուր է արձագանքում Ֆրանսիայից հնչող քաղաքական հայտարարություններին և ֆրանսիայից ներկրվող զինատեսակների մասին տեղեկություններին:
«Ադրբեջանը շարունակաբար շահարկում է Ֆրանսիայի անունը, նա փորձում է ցույց տալ, որ ագրեսիայի հետևում, որն իբրև թե Հայաստանն իրականացնում է, Ֆրանսիան է կանգնած»,-ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:

Французское оружие, конечно, современное, проблема в том, что нужно понять, в какой мере они гармонизированы с остальными имеющимися у нас системами. Об этом сегодня, 28 февраля, в беседе с журналистами заявил секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, отвечая на вопрос журналиста о том, может ли импортированное из Франции оружие повысить боеспособность нашей армии.
По его словам, радары и системы противовоздушной обороны в основном действуют взаимосвязанно друг с другом в различных ситуациях, отсутствие согласованных действий никоим образом не обеспечит эффективность.
Касаясь заявлений азербайджанской стороны о том, что за последнюю неделю армянская сторона несколько раз нарушала режим прекращения огня, Тигран Абрамян отметил, что Азербайджан распространяет ложные заявления, чтобы иметь возможность квалифицировать свои дальнейшие действия как превентивные, сдерживающие или исходящие из ситуации.
«Все это происходит в ситуации, когда в переговорном процессе сложилась довольно сложная ситуация, несмотря на то, что в Мюнхене состоялись встречи на уровне глав государств, после этого министрам иностранных дел было дано поручение продолжить встречи, но в реальности в этом процессе нет серьезной положительной динамики, и, естественно, нельзя исключать, что Азербайджан может пойти на определенные провокации и попытается переложить ответственность на Армению», - пояснил секретарь фракции «Честь имею».
По его словам, неслучайно и то, что Азербайджан достаточно остро реагирует на политические заявления, звучащие из Франции, и информацию об импортируемых из Франции видах оружия.
«Азербайджан постоянно муссирует имя Франции, он пытается показать, что за агрессией, которую якобы осуществляет Армения, стоит Франция», - сказал Тигран Абрамян.