Ռուսաստանը եւ Արեւմուտքի մեծ մասը վաղուց համաձայնել են Հայաստանը զոհաբերել Ադրբեջանին։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է քաղաքագետ Արմեն Այվազյանը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը հայտարարում է, թե Երեւանին երաշխիքներ չի տա։ Ռուսաստանն ամեն օր աջակցություն է հայտնում Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ, Արեւմուտքը նույնպես ասում է, որ Հայաստանին երաշխիքներ չի տա։ «Միջազգային ճնշում ագրեսորների վրա՝ հանձինս Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի, չկա, ավելին, թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Արեւմուտքը ճնշում են գործադրում Հայաստանի վրա»,- կարծում է փորձագետը։
Նրա գնահատմամբ՝ այդպիսի երաշխիքներ կարող էր լինել Ադրբեջանի վրա քաղաքական, դիվանագիտական, տնտեսական ճնշումը։ «Ե՛վ Ռուսաստանը, ե՛ւ Արեւմուտքը դրա համար անհրաժեշտ լծակներ ունեն։ Ընդ որում՝ նրանք աշխարհի տարբեր կետերում հակասությունների ֆոնին տասնամյակներ ֆինանսավորել ու զինել են Ադրբեջանին՝ աչք փակելով Բաքվի ցեղասպանածին քաղաքականության եւ Հայաստանի հանդեպ շարունակվող սպառնալիքների վրա»,- ավելացրել է Այվազյանը։
Նա կոչ է արել ռուսամետ եւ արեւմտամետ քաղաքական գործիչներին եւ փորձագետներին Հայաստանի հանրությանը մոլորության մեջ չգցել։ «Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներից մի քանի օր առաջ, 2023թ. աշնանը Ստամբուլում տեղի ունեցավ Ռուսաստանի, ԱՄՆ եւ Եվրամիության ներկայացուցիչների հանդիպումը։ Հասկանալի է, որ հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ թուրքական կողմը»,- նշել է քաղաքագետը։
Փորձագետը նշել է ներքին ռեսուրսների մոբիլիզացման եւ «բանակ-հասարակություն» մոդելի իրականացման անհրաժեշտությունը։ «Ոչ մի զիջում Ադրբեջանին անել չի կարելի։ Բացի այդ, պետք է շեշտը դնել Իրանի վրա, նրա հետ կնքել համաձայնագիր, համատեղ զորավարժություններ իրականացնել, անհրաժեշտության դեպքում Սյունիքում տեղակայել իրանական ստորաբաժանումների որոշակի քանակություն»,- ամփոփել է Արմեն Այվազյանը։

Россия и большая часть Запада давно согласились принести Армению в жертву Азербайджану. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Армен Айвазян.
Он заметил, что Россия четко заявляет, что не даст Еревану гарантий, Россия каждый день выражает поддержку Азербайджану против Армении, Запад тоже говорит, что не даст Армении гарантий. «Международного давления на агрессоров в лице Турции и Азербайджана нет, более того, и Россия, и Запад оказывают давление на Армению», – считает эксперт.
По его оценке, такими гарантиями могли бы быть политическое, дипломатическое, экономическое давление на Азербайджан. «И у России, и у Запада есть для этого необходимые рычаги. При этом они на фоне противоречий в различных точках мира десятилетиями финансировали и вооружали Азербайджан, закрывая глаза на геноцидальную политику Баку и продолжающиеся угрозы в отношении Армении», – добавил Айвазян.
Он призвал пророссийских и прозападных политиков и экспертов не вводить общественность Армении в заблуждение. «За несколько дней до этнических чисток в Нагорном Карабахе осенью 2023 года в Стамбуле прошла встреча между представителями России, США и Евросоюза. Понятно, что во встрече приняла участие и турецкая сторона», – заметил политолог.
Эксперт указал на необходимость мобилизации внутренних ресурсов и реализации модели «армия – общество». «Никаких уступок Азербайджану делать нельзя. Кроме того, нужно делать упор на Иран, заключить с ним соглашения, провести совместные учения, при необходимости дислоцировать в Сюнике определенное количество иранских подразделений», – заключил Армен Айвазян.