ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկել է բանավիճել արցախյան բանակցությունների թեմայով՝ առաջադրելով մեկ պայման:
«Նախկին նախագահները մերժեցին Փաշինյանի հետ բանավիճելու առաջարկը, հիմա որ նրանք մերժել են ես ուզում եմ ասել, որ ես 1992 թվականից ԼՂ բանակցությունների առաջին գծում եմ եղել, հասցրել եմ 2008-ին  իր բանակցային գագաթնակետին, երբ ստացել ենք Մադրիդյան սկզբունքների փաստաթուղթը, որտեղ առաջին անգամ ամրագրվում էր ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը եւ դա հաստատվում էր երեք համանախագահող երկրների կողմիցեւ եղել է իրենց  կողմից եղել է այդ առաջարկությունը, որ ԼՂ-ն իրավունք ունի հանրաքվեի միջոցով որոշել իր ճակատագիրը, սա իսկապես մեծ հաջողություն էր: Մինչ այդ ես մասնակցություն եմ ունեցել բոլոր այլ տեսակի փաստաթղթերին, նրանք 5-ն են եղել, այդ բոլորին ունեցել եմ իմ ակտիվ մասնակցությունը, լավատեղյակ եմ դրանց բովանդակության մասին:
Չափազանցություն չի լինի, եթե ասեմ, որ նույնիսկ հիմա, այսքան ժամանակ անց կարող եմ վերարտադրել բոլորի բովանդակությունը եւ այդ բոլորի իմաստը: Երեւի հավակնոտ չի լինի, որ ասեմ, նախագահներից հետո հազվագյուտ մարդկանցից եմ, որ իսկապես տիրապետում եմ ողջ գործընթացին: Այդ հանգամանքից ելնելով ուզում եմ ասել հետեւյալը, ես ելնելով այն հանգամանքից, որ լավատեղյակ եմ գործընթացից, թույլ չեմ տալու, որ Փաշինյանը շարունակի խաբել մեր ժողովրդին, թույլ չեմ տալու դա անել հանուն Եռաբլուրում հանգչող մեր տղաների, հանուն ազգային պատմության, հաջորդ սերունդների: Ես իրավունք ունեմ դա անելու, քանի որ լավատեղյակ եմ կարող եմ ասել ժողովրդին, որ նա խաբում է իր մեղքերը քավելու համար:
Ոււստի ես ինքս եմ ձեռնոց նետում Փաշինյանին, որ եթե դու անկեղծ ես քո ասածին, արի մենք հանրային բանավեճ ունենանք, որ ես ժողովրդի առաջ քո աչքերին նայելով, քեզ համոզեմ, որ դու սխալ ես, բայց մեկ պայմանով, որ դու պարտվելուց հետո, ես համոզված եմ, որ դու կպարտվես, որովհետեւ սնանկ են քո բոլոր պնդումները, դու խոստանաս մեր ժողովրդին, որ կփոխես քո քաղաքականությունը ԼՂ հարցում, դու առնվազն մոտ ապագայում բանակցային օրակարգ կբերես ԼՂ հայերի իրենց հայրենիք, իրենց տները վերադառնալու հարցը»,- ասել է նա:

Экс-глава МИД Армении Вардан Осканян предложил премьер-министру Николу Пашиняну провести дебаты на тему переговоров по Арцаху, выдвинув одно условие.
«Бывшие президенты отказались от предложения провести дебаты с Пашиняном. Сейчас, когда они отказались, я хочу сказать, что я был на передовой переговоров по НК с 1992 года, довел их до переговорного пика в 2008 году, когда мы получили документ о Мадридских принципах, где впервые было закреплено право народа НК на самоопределение, и это подтверждалось тремя странами-сопредседателями. И с их стороны было выдвинуто предложение о том, что НК имеет право путем референдума решить свою судьбу. Это действительно был большой успех. До этого я участвовал во всех тех документах, их было 5, во всех них принимал активное участие, я хорошо осведомлен об их содержании.
Не будет преувеличением, если я скажу, что даже сейчас, спустя столько времени, я могу воспроизвести содержание и смысл их всех. Наверное это не будет звучать претенциозно, если я скажу, что после президентов я один из немногих людей, который действительно владеет информацией обо всем процессе.
Исходя из этого обстоятельства, хочу сказать следующее: я не позволю, чтобы Пашинян продолжал обманывать наш народ, не позволю делать это во имя покоящихся в Ераблуре наших мальчиков, во имя национальной истории, следующих поколений. Я имею на это право, поскольку спокойно могу сказать народу, что он его обманывает, чтобы замолить свои грехи.
Поэтому я бросаю перчатку Пашиняну. Если ты искренен в том, что говоришь, давай проведем общественные дебаты, чтобы я перед народом, глядя тебе в глаза, убедил тебя, что ты ошибаешься, но с одним условием — чтобы после поражения (а я уверен, что ты потерпишь поражение) ты пообещаешь народу, что изменишь свою политику по вопросу НК, что ты как минимум в ближайшем будущем вернешь в повестку вопрос возвращения армян НК на родину, вопрос их возвращения в свои дома», - сказал он.