Լենինգրադի մարզում սկսվել է Եվրասիական տնտեսական միության գագաթաժողովը «Իգորա» հանգստավայրում։ Մասնակցում են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ եվրասիական «հնգյակի» նրա գործընկերները։
Նիստերը կկայանան նեղ եւ ընդլայնված ձեւաչափերով։ Կքննարկեն ԵԱՏՄ-ում հետագա ինտեգրման հարցերը։ Այդ թվում խոսքը կվերաբերի պատնեշների եւ սահմանափակումների վերացմանը ներքին շուկայում, օրենսդրության համապատասխանեցմանը ֆինանսական ոլորտում, ծառայությունների միասնական շուկայի լիբերալացմանը։ Եվս մեկ թեմա կլինի գազի, նավթի, եւ նավթամթերքների ընդհանուր շուկայի ձեւավորումը։
Ղեկավարները կհաստատեն ԵԱՏՄ 2025թ. միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունները եւ կազմակերպության բյուջեն։ Գագաթաժողովի արդյունքում նախատեսվում է ստորագրել ավելի քան 20 կարեւոր փաստաթուղթ։ Դրանց թվում է Եվրասիական տնտեսական միությունում Իրանին դիտորդ պետության կարգավիճակ տրամադրելու որոշումը։
2025թ. հունվարի 1-ից ԵԱՏՄ նախագահի պաշտոնը Երեւանից անցնում է Մինսկին։ Սպասվում է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կներկայացնի 2025թ. իր նախագահության առաջնահերթությունները։

Саммит Евразийского экономического союза (ЕАЭС) начался в Ленинградской области на курорте «Игора». Участие в нем принимают президент России Владимир Путин и его коллеги по евразийской «пятерке».
Заседания пройдут в узком и расширенном форматах. На них обсудят дальнейшее углубление интеграции в ЕАЭС. В том числе речь пойдет об устранении барьеров и ограничений на внутреннем рынке, гармонизации законодательства в финансовой сфере, либерализации единого рынка услуг. Еще одна тема - формирование общего рынка газа, нефти и нефтепродуктов.
Лидеры утвердят основные направления международной деятельности ЕАЭС на 2025 год и бюджет организации. По итогам саммита планируется подписание более 20 важных документов. Среди них решение о предоставлении Ирану статуса государства - наблюдателя при Евразийском экономическом союзе.
С 1 января 2025 года пост председателя в ЕАЭС переходит от Еревана к Минску. Ожидается, что президент Белоруссии Александр Лукашенко обозначит приоритеты председательства на 2025 год.