Օրակարգում ՌԴ-ի հետ ռուսական ռազմակայանի ներկայության մասին պայմանագրի վերանայման հարց չկա։ Այս մասին հայտնելէ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը 2024թ. արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսում։
Պատասխանելով NEWS.am-ի հարցին, թե նախատեսվում է արդյոք ռուս սահմանապահների ներկայության կրճատում հայ-թուրքական սահմանին եւ 102-րդ ռազմակայանի ներկայության մասին պայմանագրի վերանայման հնարավորություն, նախարարը հայտնել է, որ ՌԴ-ի հետ ռուսական ռազմակայանի ներկայության պայմանագրի վերանայման հարց օրակարգում չկա։
Ռուս սահմանապահների մասին հարցին նախարարը հիշեցրել է, որ նրանք ժամանակավոր են տեղակայվել եւ ծառայություններ են մատուցել այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանն ինքը չի կարողացել սեփական համապատասխան կառույցները ձեւավորել եւ ինքնուրույն կատարել անհրաժեշտ աշխատանքները։ Ինչ-որ պահի մենք շնորհակալություն հայտնեցինք ռուս սահմանապահներին եւ ասացինք, որ կարող ենք ինքներս ապահովել օդանավակայանում աշխատանքը, հիշեցրել է նախարարը՝ ավելացնելով, որ այնուհետ հանձն ենք առել անցակետն Իրանի սահմանին։ Նախարարի խոսքով՝ սա մի կողմից խոսում է մեր հնարավորությունների, մյուս կողմից՝ Իրանի հետ վստահության բարձր մակարդակի մասին։
Եթե Թուրքիայի հետ լինի բաց սահման եւ վստահություն, մենք կարող ենք քննարկել այդ հարցը, եզրափակել է արտգործնախարարը։

На повестке нет вопроса пересмотра договора с РФ о присутствии российской военной базы. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на пресс-конференции по итогам 2024 года.
Отвечая на вопрос Новости Армении – NEWS.am о том, планируется ли сокращение присутствия российских пограничников на армяно-турецкой границе и возможность пересмотра договора о присутствии 102-й российской базы, министр заявил, что вопроса о пересмотра договора с РФ о присутствии российской военной базы на повестке нет.
На вопрос о российских пограничниках министр напомнил, что они дислоцировались временно и оказывали услуги, пока Армении не сможет сама сформировать свои соответствующие институты и собственными силами обеспечивать нужные работы. В какой-то момент мы поблагодарили российских пограничников и сказали, что обеспечивать работу в аэропорту можем сами, напомнил министр, добавив, что потом взяли на себя КПП на иранской границе. По словам министра, с одной стороны это говорит о наших возможностях, с другой о высоком уровне доверия с Ираном.