Հայաստանը հնարավոր է համարում ընթացակարգերի պարզեցումը հաղորդակցությունների ապաշրջափակումից հետո։ Այս միտքն է հայտնել ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 30-ին Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոչորիշվիլու հետ Երեւանում կայացած համատեղ ասուլիսում։
«Ոչ մի նոր բան չկա, Հայաստանի դիրքորոշումը հայտնի է։
Մենք աջակցում ենք տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գաղափարին»,- նշել է արտգործնախարարը։
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը կառուցողական առաջարկներ է ներկայացրել Ադրբեջանին եւ սպասում է պատասխանի։
Նախարարը փաստել է, որ ապաշրջափակումը մեծ տնտեսական եւ այլ օգուտներ կբերի տարածաշրջանին, իսկ հայկական կողմի մոտեցումներն արտացոլված են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում եւ հիմնված են տարածքային ամբողջականության, հաղորդակցությունների նկատմամբ երկրների ինքնիշխանության սկզբունքների վրա։
Միաժամանակ, ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ 21-րդ դարում բոլոր երկրները ձգտում են պարզեցնել լոգիստիկան։ Նրա խոսքով, երբ հաղորդակցություններն ապաարգելափակվեն, Երեւանը հնարավոր կհամարի ընթացակարգերը պարզեցնելը, որից կարող են շահել բոլորը։

Армения допускает упрощение процедур после разблокирования коммуникаций. Эту мысль высказал глава МИД Армении Арарат Мирзоян 30 января на совместной пресс-конференции с главой МИД Грузии Мака Бочоришвили в Ереване.
«Нового ничего нет, позиция Армении известна.
Мы поддерживаем идею разблокирования коммуникаций в регионе», - отметил глава МИД.
Мирзоян напомнил, что Армении сама представила весьма конструктивные предложения Азербайджану и ожидает ответа.
Министр констатировал, что разблокирование принесет большую экономическую и не только пользу региону, а подходы армянской стороны  отражены в проекте «Перекресток мира» и базируются на принципах территориальной целостности, суверенитета стран над проходящими по их территории коммуникациями, применении национального законодательства на своей территории.
В то же время, глава МИД заметил, что в 21-м веке все страны стремятся  упростить логистику. По его словам, если и когда произойдет разблокирование коммуникаций, Ереван видит возможность упрощения процедур, от чего могут выиграть все.
Напомним, что на днях президент Азербайджана потребовал неконтролируемый коридор по территории Армении.