Վրաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ և խորացմամբ: Այս մասին Երեւանում հունվարի 30-ին ՀՀ կառավարության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Այս գործընկերությունը շատ կարևոր է ողջ տարածաշրջանի համար անվտանգության, բարգավաճման և կայուն զարգացման տեսանկյունից:
Միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացումը մեծ նշանակություն ունի ռազմավարական գործընկերության շրջանակներում ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար։ Մեր երկրների միջև կան առանձնահատուկ հարաբերություններ, ինչը պայմանավորված է ոչ միայն աշխարհագրությամբ։ Մեր գործընկերությունը խորապես արմատավորված է երկու երկրների և ժողովուրդների միջև դարավոր պատմություն ունեցող հարաբերություններում:
Վրաստանը պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, ինչը նրա բարգավաճման նախապայմանն է»,- հավելել է Վրաստանի վարչապետը։
Նա ընդգծել է միմյանց ռազմավարական շահերի, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի կարևորությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին Վրաստանի տարածքային ամբողջականության, անձեռնմխելիության և ինքնիշխանության օգտին արտահայտված խոսքերի համար։
«Մեր տնտեսական հարաբերությունները նույնպես կարևոր են, և մենք գոհ ենք միտումներից։ Այդ հարաբերությունները զարգացման ներուժ ունեն, և մենք քննարկել ենք այդ ներուժն օգտագործելու հնարավորությունները»,- նշել է Կոբախիձեն՝ Փաշինյանին հրավիրելով այցելել Վրաստան։

Грузия заинтересована в развитии и углублении отношений с Арменией, наши страны связаны многолетней дружбой и партнерством, которое переросло в стратегическое партнерство между нашими странами. Об этом в Ереване после встречи с главой Правительства Армении Николом Пашиняном 30 января заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
«Это партнерство очень важно для всего региона с точки зрения безопасности, процветания и стабильного развития.
Проведение очередного заседания межправкомиссии имеет важное значение для достижения совместных целей в рамках стратегического партнерства. Между нашими странами налажены особые отношения, что обусловлено не только географией. Наше партнерство глубоко укоренено историческими обстоятельствами, отношения между двумя странами и народами имеют многовековую историю.
Грузия готова внести свой вклад в мир и стабильность в регион, что является предусловием для его процветания», - добавил премьер Грузии.
Он указал на важность уважения к стратегическим интересам, территориальной целостности и суверенитета друг друга, выразив благодарность армянской стороне за слова в пользу территориальной целостности, неприкосновенности и суверенитета Грузии.
«Наши экономические отношения также имеют важное значение, и мы удовлетворены тенденциями. Эти отношения имеют потенциал развития, и мы обсудили возможности использования этого потенциала», - отметил Кобахидзе, пригласив Пашиняна посетить Грузию.