Երևանում կայացած Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության հանձնաժողովի 4-րդ նիստի ժամանակ ընդդիմադիր պատգամավոր, ՀՀԿ-ական Հայկ Մամիջանյանը փորձել է Հայոց ցեղասպանության հարցը հասցնել արխիվների բացմանը և դրանց ուսումնասիրությանը։ Այս մասին մարտի 3-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը։
Նա զեկուցել է, որ հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է հայտարարության նախագիծ, որը համաձայնեցրել են երկու համանախագահները։
«Դրանից հետո այս հայտարարությունների վերաբերյալ մեկնաբանություններ արվեցին, առաջարկություններ արվեցին, որոնք դրվեցին քվեարկության։ Առաջարկությունները չեն պաշտպանվել ոչ Հայաստանի, ոչ ԵՄ պատվիրակության կողմից։
Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ Մամիջանյանը փորձել է Հայոց ցեղասպանության հարցը հասցնել արխիվների բացմանը եւ դրանց ուսումնասիրությանը։ Սա մի առաջարկ է, որն առաջ է քաշել միայն Թուրքիան։ Սրա հետ չհամաձայնվեցին ո՛չ ՀՀ առաջին նախագահը, ո՛չ երկրորդ նախագահը, ո՛չ գործող վարչապետը։
Ժամանակին սրան համաձայն էր միայն Մամիջանյանի կուսակցության ղեկավարը, այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանը՝ պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու գաղափարին հավանություն տալու տեսքով։ Դա դատապարտեց անգամ ՀՅԴ-ն, քանի որ կարծում էին, որ այդպիսով հարցը քաղաքական հարթությունից տեղափոխվում է պատմական հարթություն։
Բացի այդ, նա բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգների վերադարձի հարցը, որը Հայաստանի ոչ մի իշխանություն երբևէ չի բարձրացրել, անգամ Սերժ Սարգսյանը դա չի արել։
Եթե ​​սա լավ առաջարկ է, միգուցե իրենք պետք է այն մտցնեին հայ-թուրքական արձանագրության մեջ Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք։ Միաժամանակ, նրանք դեմ են քվեարկել հայտարարության ողջ տեքստին, որը պարունակում է Ադրբեջանին դատապարտող դրույթներ, Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու և ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև էներգետիկ համագործակցությունից հրաժարվելու կոչ, գերիներին վերադարձնելու և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը հարգելու կոչ։ Ընդդիմադիր պատգամավորները դեմ են քվեարկել այս ամենին»,- ասաց Եղոյանը։
ՔՊ-ական պատգամավորները դեմ են քվեարկել ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության առաջարկին. Մամիջանյան

Во время состоявшегося в Ереване 4-го заседания Комитета парламентского партнерства Армения – ЕС оппозиционный депутат, член Республиканской партии Армении Айк Мамиджанян попытался подвести вопрос Геноцида армян к открытию архивов и их изучению. Об этом в беседе с журналистами 3 марта заявил глава постоянной парламентской Комиссии по европейской интеграции, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Арман Егоян.
Он сообщил, что во время заседания был представлен проект заявления, который был согласован двумя сопредседателями.
«После этого по этим заявлениям делались замечания, выдвигались предложения, которые были вынесены на голосование. Предложения не поддержали ни армянская делегация, ни делегация ЕС.
Почему? Потому что Мамиджанян попытался подвести вопрос Геноцида армян к открытию архивов и их изучению. Это то предложение, с которым выступала только Турция. С этим не согласился ни первый президент Армении, ни второй президент, ни действующий премьер-министр.
С этим в свое время согласился только глава партии Мамиджаняна, то есть Серж Саргсян в виде одобрения идеи о создании комиссии историков. Это удостоилось осуждения даже со стороны АРФД, поскольку считалось, что таким образом вопрос из политической плоскости переносится в историческую.
Кроме того, он поднял вопрос о возвращении потомков жертв Геноцида армян, который вообще ни одна власть в Армении никогда не поднимала, даже Серж Сарсгян этого не делал.
Если это хорошее предложение, может быть им стоило самим включить его в армяно-турецкий протокол во время правления Сержа Саргсяна. При этом они проголосовали против всего текста заявления, где содержатся положения об осуждении в адрес Азербайджана, призыв ввести санкции против Баку и отказаться от энергетического сотрудничества между ЕС и Азербайджаном, призыв о возвращении пленных и соблюдении территориальной целостности Армении. Оппозиционные депутаты проголосовали против всего этого», - рассказал Егоян.