Դեռ չենք կարողացել կապ հաստատել ընտանիքի հետ, և չգիտենք՝ որքանով է Ռուբեն Վարդանյանը տեղյակ մեր խնդրանքի մասին։ Այս հացադուլն իմ մասին չէ, ուղղակի խնդրանք է Ռուբեն Վարդանյանին, որ ողջ մնա։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 6-ին, NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը։
«Ես վստահ էլ չեմ, որ իմ հացադուլի մասին իմանալուց հետո նա կդադարեցնի իր հացադուլը, որովհետև ոչ մեկս չգիտենք՝ իրականում ինչ է կատարվում այնտեղ»,–հավելեց Թանդիլյանը։
Մանե Թանդիլյանը նշեց, որ երեկ իր ինքնազգացողությունը վատացել էր, և հիվանդանոց էր տեղափոխվել, սակայն որոշակի բժշկական օգնություն ստանալուց հետո ուշ երեկոյան վերադարձել էր Ազատության հրապարակ։
«Ճնշումս էր իջել, հաճախասրտություն ունեի, որոշակի բժշկական օգնություն ստացա ու վերադարձա, հիմա ավելի լավ եմ»,–ասաց նա։
Հարցին, չի՞ պատրաստվում դադարեցնել հացադուլը՝ հաշվի առնելով առողջական խնդիրները, Մանե Թանդիլյանը պատասխանեց.
«Շատ ավելի վատ ինքնազգացողությամբ և առողջական ավելի վատ վիճակում Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվի բանտում շարունակում է հացադուլը։ Յուրաքանչյուր գիտակից մարդ պիտի հասկանա, որ ամեն օր իր համար մահացու է։ Իմ խնդրանքն իր մեջ նաև ժամկետ ունի, ես խնդրել եմ, որ նա դադարեցնի հացադուլը, որովհետև հայ ժողովուրդն իր կարիքն ունի։ Ինչքանով է հայ ժողովուրդը դա հասկանում՝ չգիտեմ, բայց ես, իմանալով, ինչ հայորդի է Բաքվի բանտում, ուղղակի ուզում եմ, որ նա ողջ մնա»։
Խոսելով այն մասին, որ Ադրբեջանը մտադիր է փակել ԿԽՄԿ ներկայացուցչությունն իր երկրում, և պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք դա միջոց է Բաքվում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումները թաքցնելու, Մանե Թանդիլյանը պատասխանեց.
«Ակնհայտ է, որովհետև գերիների ընտանիքները նրանց հետ կապ են հաստատում Կարմիր խաչի միջնորդությամբ։ Եվ ինչ է սա նշանակում, Ալիևին թույլատրված է անգամ միջազգային կառույցներին վտարել Բաքվից։ Բա բան չունի՞ ասելու աշխարհը, իսկ ու՞ր են սանկցիաները։ Պետք է օր առաջ կիրառել երկրի վրա, որը հանդգնում է միջազգային կառույց վտարել իր երկրից»։

Связаться с семьей нам пока не удалось, и мы не знаем, в какой степени Рубен Варданян осведомлен о нашей просьбе. Эта голодовка не обо мне, это просто просьба к Рубену Варданяну остаться в живых. Об этом сегодня, 6 марта, в интервью Новости Армении - NEWS.am заявила соучредитель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян.
«Я даже не уверена, что он прекратит голодовку, узнав о моей голодовке, потому что никто из нас не знает, что там на самом деле происходит», — добавила Тандилян.
Мане Тандилян отметила, что вчера ей стало хуже и ее отвезли в больницу, однако, получив медицинскую помощь, она поздно вечером вернулась на площадь Свободы.
«У меня упало артериальное давление, участилось сердцебиение, я получила медицинскую помощь и вернулась. Сейчас мне лучше», — сказала она.
На вопрос, собирается ли она прекратить голодовку, учитывая проблемы со здоровьем, Мане Тандилян ответила:
«Рубен Варданян, чувствуя себя намного хуже и находясь в худшем состоянии здоровья, продолжает голодовку в бакинской тюрьме. Каждый сознательный человек должен понимать, что каждый день для него смертелен. Моя просьба также имеет крайний срок: я попросила его прекратить голодовку, потому что армянский народ нуждается в нем. Я не знаю, насколько это понимает армянский народ, но я, зная, что такое армянин в бакинской тюрьме, просто хочу, чтобы он остался жив».
Говоря о намерении Азербайджана закрыть представительство МККК в своей стране, и отвечая на вопрос, не является ли это способом скрыть пытки, применяемые в отношении незаконно содержащихся в Баку армянских заключенных, Мане Тандилян ответила:
«Это очевидно, потому что семьи заключенных связываются с ними при посредничестве Красного Креста. И что это значит? Алиеву даже разрешено высылать международные организации из Баку. Миру нечего сказать? Где санкции? Их следует немедленно применить к стране, которая осмеливается изгнать международную организацию».