Այն, որ պետությունը մի տեսակ երկրորդ պլան է մղել Ցեղասպանության հարցը, դա փաստ է: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ենթադրել, թե նրանք ինչ են մտածել, ինչու են անում, անշնորհակալ գործ է:
Որ ասեմ՝ իշխանությունները 100 տոկոսով ուրացել են, չէ, էսօր եկել են այստեղ, բայց իմ կարծիքով՝ այդ ճանապարհին են:
Ինչ էլ նրնք ասեն, ինչ էլ անեն, միեւնույն է, մեր ժողովրդի 80 տոկոսը ասելու է, որ նրանք դավաճան են: Այնպես, որ իրենց ասածի վրա ուշադրություն դարձնելը անշնորհակալ գործ է»,-ասաց նա:
Հարցին՝ այդ վերաբերմունքը 2026-ի ընտրությունների ժամանակ կարտացոլվի՞, Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ՝ դա կարտացոլվի նաեւ մինչեւ 2026 թվականը: Այո, մենք ունենք ծրագիր, բայց չեմ կարծում, որ այդ ծրագիրը հիմա իմաստ ունի հրապարակել»:

То, что государство как-то отодвинуло вопрос Геноцида на второй план, - это факт. Об этом заявил в беседе с журналистами в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» 24 апреля третий президент Армении Серж Саргсян.
«Предполагать, что они задумали, почему все это делают - неблагодарное дело. Сказать, что власти на 100%  отрицают - нет, представители власти сегодня пришли сюда, но, на мой взгляд, они на этом пути. Что бы они ни говорили, что бы они ни делали, все равно 80% нашего народа скажет, что они - предатели. Поэтому обращать внимание на то, что они говорят, - неблагодарное дело», - заявил Саргсян.
На вопрос, как это отношение проявится во время выборов 2026 года, он ответил: «Это проявится и до 2026 года. Да, у нас имеется программа, но не думаю, что имеет смысл сейчас ее обнародовать».