Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները լարելու, խզելու, փչացնելու մտադրություն չունենք: Այսօր՝ ապրիլի 28-ին, Տալլինում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով էստոնացի լրագրողի հարցին, թե Հայաստանը պատրաստ է միանգամայն դուրս գալ Ռուսաստանի ազդեցության գոտուց:
«Մենք ուզում ենք ունենալ լավ հարաբերություններ միջազգային բոլոր գործընկերների հետ, մենք ուզում ենք մեր հարաբերությունները կարգավորել մեր տարածաշրջանի երկրների հետ: Մենք ուզում ենք խորացնել մեր հարաբերությունները Եվրամիության հետ: Այսօր Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելություն կա, մենք շնորհակալ ենք Եվրամիությանը դրա համար: Մենք վիզաների ազատականացման գործընթաց ենք սկսել: Առհասարակ մենք որդեգրել ենք բալանսավորված եւ բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշենք, որ էստոնացի լրագրողն իր հարցում նշեց նաեւ, որ ինքը 2018թ-ին հեղափոխության օրերին Հայաստանում էր եւ իր համար տպավորիչ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կորստից հետո Փաշինյանը շարունակում է մնալ վարչապետ:

We have no intention to aggravate, break or spoil our relations with Russia. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in Tallinn on April 28, when asked whether Yerevan is ready to fully withdraw from Russia's zone of influence.
"We want to have good relations with all international partners, we want to settle relations with the countries of our region. We want to deepen relations with the EU.
Today there is an EU observer mission in Armenia, for which we are grateful to the EU. We have started the process of liberalization of visa regime. In general, we pursue a balanced and balanced foreign policy," Pashinyan said.
Estonian journalist, asking the question, also mentioned that he was in Armenia during the days of the 2018 revolution and that he was impressed by the fact that Pashinyan continues to be Prime Minister after the loss of Nagorno-Karabakh.