Ես տեսնում եմ այդ հնարավորությունների պատուհանը որ ստեղծված է և մեզ համար, և Ադրբեջանի համար՝ հասնել ինչ որ վերջնական կարգավորման, պայմանագրի ստորագրման և հարաբերությունների աստիճանական կարգավորման։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 5–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ շատերը աշխարհում կիսում են իր մոտեցումը։
Հարցին՝ Ադրբեջանը կհրաժարվի՞ իր պահանջից սահմանադրության մասով, նա պատասխանեց. «Մենք խոսում ենք խոսակցության ընթացքի մասին։ Քիչ առաջ ես ինքս էլ 1-2 դրվագով մեր դիրքորոշումը ներկայացրեցի և ինչ-որ առումով նաև խոսակցություն ունեցա իհարկե հեռավար ադրբեջանական կողմի հետ։ Հիմա մարդիկ ասում են՝ մենք կարծում ենք, որ ձեր սահմանադրության մեջ խնդիր կա։ Մենք ասում ենք՝ եթե ձեր մտահոգությունը տեղին է, անկեղծ է, ապա կա սա, սա, սա, և հետևաբար կարող եք լուծում գտնել այս ճանապարհով։ Կողքից կարող է թվալ, որ սա ընդամենը մի խոսակցություն է, մեկ օրվա, մեկ հանդիպման ընթացքում պարզելիք հարց է, բայց արի ու տես, որ ոչ։ Սա ընթացք է։ Այնուամենայնիվ, ամեն ինչով հանդերձ, ես ուզում եմ իմ վերջնական գնահատականը, որը քիչ առաջ հնչեցրեցի, վերահաստատել։ Ես կարծում եմ, որ այո, իսկապես իրական հնարավորություն կա շատ մոտ ապագայում հաստատել խաղաղություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղություն, ստորագրել պայմանագիրը և գալ ընդհանուր հայտարարի այդ և հարակից մնացած հարցերի շուրջ։
Ինչքանով կարող եք իրականանա այս այս իմ տեսած հնարավոր, դա իհարկե բոլորովին այլ հարց է։ Ուրիշ բան, որ Հայաստանի Հանրապետությունը իր կողմից ամեն ինչ անում է, որ այդ սցենարով էլ ամեն ինչ անում է»,– ընդգծեց ԱԳ նախարարը։

Я вижу окно возможностей, которое создано и для нас, и для Азербайджана, для достижения некоего окончательного урегулирования, подписания соглашения и постепенной нормализации отношений. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 5 июня глава МИД Армении Арарат Мирзоян, добавив, что многие делят его подход.
На вопрос, откажется ли Азербайджан от своего требования по части Конституции, Мирзоян ответил: «Речь идет о процессе диалога. Только что я представил нашу позицию по 1-2 эпизодам и в каком-то смысле вел разговор удаленно и с азербайджанской стороной. Теперь там говорят: мы думаем, что у вас проблема с Конституцией. Мы говорим, если ваше беспокойство обосновано, если оно искреннее, то решение можно найти. Это процесс. Тем не менее, несмотря ни на что, я хочу еще раз подтвердить свою окончательную оценку, которую я только что озвучил. Думаю, что, действительно, есть реальная возможность в самом ближайшем будущем установить мир между Арменией и Азербайджаном, институционализированный мир, подписать соглашение и прийти к общему знаменателю по этим и другим смежным вопросам».