Հունիսի 23-ին կսկսվի պայքարի երկրորդ փուլը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արցախի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Ապրես Մարգարյանը։
«Մենք կտեղեկացնենք, թե ինչ մեթոդներով ենք շարունակելու պայքարը։ Մեր հրապարակային հայտարարությունը պայքարը շարունակելու մտադրության մասին, եթե կառավարությունը չկատարի իր խոստումը, մնում է ուժի մեջ»,- նշել է նա։
Մարգարյանը Արցախի հարցն անվանել է ողջ հայ ժողովրդի արժանապատվության հարց՝ կոչ անելով միավորվել այս օրակարգի շուրջ։ Նա հաղորդել է Հայաստանի մարզերում ակտիվ հանդիպումների մասին։
Նժդեհ Իսկանդարյանը, որը հայտնել է Լեռնային Ղարաբաղի պետնախարարի պաշտոնում նշանակվելու մասին, հաստատել է, որ բողոքի ցույցերը կշարունակվեն։
«Մենք խոսում ենք ոչ միայն արցախցիների սոցիալական խնդիրների լուծման, այլ նաեւ Արցախ հավաքական վերադարձի նրանց իրավունքի մասին, գերիների վերադարձի մասին։ Ընդհանուր առմամբ, պահանջները, ինչպես հայտնի է, բաղկացած են 12 կետից»,- ավելացրել է նա։

23 июня начнется второй этап борьбы. Об этом в беседе с журналистами 11 июня заявил член Совета по защите прав граждан Арцаха Апрес Маркарян.
«Мы сообщим, какими методами продолжим борьбу. Наше публичное заявление о намерении продолжит борьбу, если Правительство не выполнит свое обещание, остается в силе», - отметил он.
Маркарян назвал вопрос Арцаха вопросом достоинства всего армянского народа, призвав объединиться вокруг этой повестки. Он сообщил об активных встречах в регионах Армении.
Нжде Искандарян, заявивший о своем назначении госминистром Нагорного Карабаха, подтвердил, что акции протеста продолжатся.
«Мы говорили не только о решении социальных проблем арцахцев, но и об их праве на коллективное возращение в Арцах, проблеме возвращения пленных. В целом требования, как известно, состоят 12 пунктов», - добавил он.