Հայկական բեռների մի մասը մնացել է Բանդեր Աբբաս նավահանգստում եւ Իրանի ճանապարհներին։ Այս մասին տնտեսական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նիստում, Հայաստանի Հանրապետության 2024թ. պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ հաշվետվության քննարկման ժամանակ, հունիսի 16-ին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Նա, մասնավորապես, հիշեցրել է, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արդեն իսկ արտահայտել է իր պաշտոնական դիրքորոշումը՝ հնարավորինս շուտ խաղաղություն հաստատելու հույսով։ «Տարածաշրջանում կայունությունը շատ կարեւոր է բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։ Մենք դժվարություններ ունենք թե՛ ներմուծման, թե՛ արտահանման առումով... Սրանք գործոններ են, որոնք մեր վերահսկողությունից դուրս են։ Այնուամենայնիվ, մենք հույս ունենք, որ հակամարտությունը շուտով կկարգավորվի, եւ մենք կկարողանանք ապրանքներ տեղափոխել Հայաստանի բարեկամ Իրանի միջոցով, ինչպես նախկինում էր»,- ասել է Պապոյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 13-ին Իսրայելը հարձակվել է Իրանի վրա, որին հաջորդել են պատասխան միջոցները։ Ռազմական գործողությունները շարունակվում են։

Часть армянских грузов застряла в порту Бендер-Аббас и на дорогах Ирана. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам во время обсуждения отчета о реализации государственного бюджета Республики Армения в 2024 году заявил 16 июня министр экономики республики Геворк Папоян, отвечая на вопросы депутатов.
Он, в частности, напомнил, что Министерство иностранных дел Армении уже выразило свою официальную позицию с надеждой на установление скорейшего мира. «Стабильность в регионе очень важна для всех стран, включая Армению. У нас имеются сложности и по части импорта, и по части экспорта… Это факторы, которые находятся вне нашего управления. Тем не менее, мы надеемся, что конфликт в скором времени будет урегулирован, и что мы сможем провозить грузы через дружественный Армении Иран так, как это было ранее», - сказал Папоян.
Напомним, что 13 июня Израиль напал на Иран, последовали ответные меры. Военные действия продолжаются.