Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում ժողովրդական պատգամավորներ Օլեքսի Գոնչարենկոյի և Դանիիլ Գետմանցևի միջև ընդհարում է եղել։ Ընդհարումը ծագել է այսպես կոչված «սոյայի փոփոխության» պատճառով, ըստ РБК-Украина-ի՝ գրել է պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը իր թելեգրամյան ալիքում։
Ինչպես պարզաբանել է Ժելեզնյակը, կոնֆլիկտը ծագել է կանոնակարգի խախտման պատճառով, սակայն հավելել է, որ ամբիոնը դեռևս չի արգելափակվել։
«Փաստն այն է, որ դահլիճը մերժեց «սոյայի փոփոխությունը», բայց նրանք փորձեցին մանիպուլյացիաներ անել կանոնակարգերով և այնուամենայնիվ այն անցկացնել...», - պարզաբանել է Ժելեզնյակը։
Հունիսի 13-ին Ռադայի հարկային կոմիտեի նիստում քննարկվել է թիվ 13157 օրինագծի փոփոխությունը, որը պետք է մտցներ կանոլայի և սոյայի 10%-անոց արտահանման մաքսատուրք, սակայն, ի վերջո, խորհրդարանը չի աջակցել դրան։
Խմբագրման հեղինակներ՝
Ինչպես պարզաբանել է Կիսիլևսկին, հումքի արտահանման վրա 10%-անոց մաքսատուրքի ներդրումը թույլ կտա ավելացնել վերամշակված արտադրանքի արտահանումը։
Ըստ լրատվամիջոցի հաղորդագրության՝ «սոյայի փոփոխությունների» դեմ արտահայտվողները կարծում են, որ այս փոփոխությունները կհարվածեն երկրի գյուղատնտեսական ՀՆԱ-ին և կհակասեն Ուկրաինայի եվրոպական կուրսին։

В Верховной Раде Украины произошла стычка между народными депутатами Алексеем Гончаренко и Даниилом Гетманцевым. Конфликт возник из-за так называемой «соевой правки», написал в своемTelegram-канале нардеп Ярослав Железняк, передает РБК-Украина.
Как пояснил Железняк, конфликт возник из-за нарушения регламента, но добавил, что трибуна пока не блокируется.
«Факт в том, что зал отклонил «соевую правку», но пытались манипулировать регламентом и все равно ее протянуть...», - пояснил Железняк.
Во время заседания налогового комитета Рады 13 июня была обсуждена правка к законопроекту №13157, которая должна была ввести экспортную пошлину в размере 10% на рапс и сою, но в итоге парламент не поддержал ее.
Авторы правки:
Как объяснял Кисилевский, введение 10%-й пошлины на вывоз сырья позволит нарастить экспорт продукции переработки.
Как пишут СМИ, против «соевых правок» выступили:
Они же считают, что эти правки ударят по аграрному ВВП страны и будут противоречить европейскому курсу Украины.