Թուրքիան Հայաստանը դիտարկում է որպես սպառնալիք և խոչընդոտ իր պանթյուրքիստական նպատակների իրականացման համար: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է ընդդիմադիր «Հայաքվե» շարժման խորհրդի անդամ, Հայաստանի Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախկին նախագահ Ավետիք Քերոբյանը՝ հավելելով, որ թուրքերը բացահայտորեն հայտարարում են այդ «խոչընդոտը» վերացնելու անհրաժեշտության մասին։
«Նրանք պատրաստ են ցանկացած գնով վերացնել այդ խոչընդոտը՝ լինի դա պատերազմի սպառնալիք, պատերազմ, թե ինչ-որ վերացական գայթակղություն կապված տնտեսական օգուտների, կամ իբր տարածաշրջանում ինտեգրացիոն նախագծերի և այլնի հետ։ Բայց այս ամենը ձևական է։ Թուրքիան չի ուզում, որ հայերը լավ ապրեն Հայաստանում։ Ավելին, նա չի ուզում, որ հայերն ընդհանրապանես ապրեն Հայաստանում։ Թուրքիան չի ուզում, որ Հայաստանը՝ որպես պետություն, ընդհանրապես գոյություն ունենա։ Իսկ այսօրվա իշխանությունը, որը պաշտոնապես Թուրքիային անվանում է իր գործընկեր, անում է ամեն ինչ, որպեսզի մենք՝ հայերս, թե՛ Հայաստանում, թե՛ սփյուռքում, հաշտվենք այն մտքի հետ, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ Արցախում 2023 թվականին, ցանկացած պահի կարող է կրկնվել նաև մեր հետ», - ասել է Քերոբյանը՝ հավելելով, որ իշխանությունն անում է ամեն ինչ, որպեսզի կյանքն ավելի ու ավելի դժվար դառնա։
Ընդդիմադիր գործչի համոզմամբ՝ սա հետապնդում է այն նպատակը, որ հայերի մոտ մարի իրենց երկրում ապրելու ցանկությունը։ «Որպեսզի մենք առանց առանձնահատուկ դիմադրության ընդունենք այն միտքը, որ մեր ապագան Հայաստանում չէ, այլ որևէ փախստականների ճամբարում Վրաստանում կամ Ուրուգվայում, Արգենտինայում կամ որևէ այլ վայրում, բայց ոչ Հայաստանում։ Որովհետև, Թուրքիայի պլանով, հայը չպետք է ապրի Հայաստանում։ Եվ այսօրվա իշխանությունները, ցավոք սրտի, այս հարցում նրա գործընկերներն են»։

В рамках своих пантюркистских планов Турция рассматривает Армению как угрозу и препятствие для реализации своих целей. Такое заявление в беседе с Новости Армении – NEWS.am сделал член Совета оппозиционного движения «Аякве», бывший председатель Военно-промышленного комитета Армении Аветик Керобян, добавив, что турки прямо заявляют о необходимости устранения этого «препятствия».
«Они готовы устранить это препятствие любой ценой – будь то угроза войны, сама война или же заманивание какими-то абстрактными экономическими выгодами, якобы интеграционными проектами в регионе и тому подобным. Но все это – фикция. Турция не хочет, чтобы армяне хорошо жили в Армении. Более того, она не хочет, чтобы армяне вообще жили в Армении. Турция не хочет, чтобы Армения как государство вообще существовала. А сегодняшняя власть, которая официально называет Турцию своим партнером, делает все возможное для того, чтобы мы, армяне, как в Армении, так и в диаспоре, смирились с мыслью, что то, что произошло в Арцахе в 2023 году, может повториться и с нами в любой момент», - сказал Керобян, добавив, что власть делает все, чтобы жизнь становилась все труднее.
По убеждению оппозиционера, это преследует цель добиться, чтобы у армян исчезло желание жить в своей стране, «чтобы мы без особого сопротивления приняли мысль, что наше будущее – не в Армении, а где-нибудь в лагере для беженцев в Грузии или в Уругвае, в Аргентине или в каком-то другом месте – но только не в Армении. Потому что, по плану Турции, армянин не должен жить в Армении. И сегодняшние власти, к сожалению, в этом вопросе ее партнеры».