Ինչ վերաբերում է գործարար Սամվել Կարապետյանին, կարող եմ ասել, որ մենք շահագրգռված ենք նրանով, որ գաղափարների և առաջնահերթությունների տեսանկյունից քաղաքական ուժում առավելագույնս ուժեղ քաղաքական միավոր ձևավորվի։ Այս մասին օգոստոսի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ Կարապետյանի թիմը չպետք է շտապի առկա մեդիա-քաղաքական դիսկուրսում, բայց այս թիմը չպետք է նաև ուշանա՝ ոչ թե քաղաքական և մեդիա դաշտերի սպասելիքները բավարարելու, այլ խնդիրների լուծումներ առաջարկելու համար, որոնց համար էլ այն ստեղծվում է։
Նա նշել է, որ Հայաստանում նոր քաղաքական ուժերի ձևավորման համար բարենպաստ հող է ստեղծվել։ Աշոտյանը սա ակնհայտ է համարել՝ հիմնվելով հասարակական կարծիքի հարցումների և ընդդիմության, այդ թվում՝ ՀՀԿ-ի ճկունության բացակայության վրա, ինչը նրանց խանգարում է ինքնուրույն լրացնել այս դաշտը։ Քաղաքական գործիչը առաջարկել է, որ նոր քաղաքական ուժի ձևավորմամբ հետաքրքրված լինեն նաև այլ ընդդիմադիր ուժեր։
«Ինչ վերաբերում է Հայ Առաքելական եկեղեցու շուրջ ընթացող գործընթացներին, ապա հավատացյալների կողմից անհրաժեշտ է ակտիվ պաշտպանություն և ոչ թե միայն առաջնորդվել այն մտքով, թե եկեղեցին միայնակ կհաղթահարի իշխանությունների ճնշումը։ Այն հայտարարությունը, թե հոգևորականները չպետք է անձնական կյանք ունենան (այս հասկացությունը ավելի լայն է, քան ինտիմ կյանքը), հիմարություն է», - ընդգծել է ընդդիմադիր գործիչը։

По части бизнесмена Самвела Карапетяна могу сказать, что мы заинтересованы в том, что с точки зрения идей и приоритетов в политическом силе сформировалась бы максимально сильная политическая единица. Об этом на встрече с журналистами 5 августа заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
По его словам, команду Карапетяна не должен торопить существующий медийно-политический дискурс, но эта команда не должна также запоздать, чтобы удовлетворить не ожидания политического и медийного полей, а предложить решения проблем, для чего и создается.
Он отметил, что для формирования новых политических сил в Армении создана благодатная почва. Ашотян назвал это очевидным, исходя из соцопросов и недостатка гибкости в оппозиции, в том числе РПА, что и мешает заполнить это поле собой. Политик предположил, что другие оппозиционные силы также должны быть заинтересованы в формировании новой политической силы.
«Что же касается процессов вокруг Армянской апостольской церкви, то нужна активная защита со стороны верующих, а не только руководствоваться тем, что церковь в одиночку справится с давлением властей. Заявление о том, что священнослужители не должны иметь личную жизнь (это понятие шире, чем интимная жизнь), является глупостью», - подчеркнул оппозиционер.