Նկատի ունենալով մեր երկրների միջև փոխադրումների աճող ծավալները, մենք համաձայնության ենք հասել հայ-իրանական սահմանին երկրորդ կամուրջ կառուցելու մասին։ Այս մասին օգոստոսի 19-ին Երևանում Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ամենակարևոր նախագիծը Հայաստանից Իրան տանող երրորդ էլեկտրահաղորդման գիծն է։ Փաշինյանը նշել է, որ այս հարցը քննարկել է նաև Իրանի նախագահի հետ։ Նրա խոսքով՝ կողմերը հստակ փոխըմբռնում ունեն, որ նախագիծը պետք է ավարտվի հնարավորինս շուտ։ «Երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շահագործման հանձնման շնորհիվ Հայաստանը կկարողանա ավելացնել Իրանին էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները», - նշել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը։
Նա ասել է, որ Հայաստանը ռազմավարական նպատակ է դրել մեծացնել Իրանի հետ առևտրաշրջանառության ծավալը՝ սկզբում հասնելով 1 միլիարդ դոլարի, ապա՝ 3 միլիարդ դոլարի։ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այսօր կողմերը մոտեցել են 1 միլիարդ դոլարի նշագծին և հետևողականորեն աշխատում են հաջորդ նպատակին հասնելու ուղղությամբ։ Այս առումով, ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը, նրա կարծիքով, նոր հնարավորություններ է բացում երկու երկրների ձեռնարկատերերի համար։
Նա ընդգծել է, որ ակտիվ քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ, Իրանի հետ համագործակցությունը ներառում է բազմաթիվ այլ ոլորտներ՝ տնտեսություն, ենթակառուցվածքներ, էներգետիկա, առողջապահություն, մշակույթ, բնապահպանություն և շատ ավելին։ «Դրանցից յուրաքանչյուրում մենք տարեցտարի նոր հորիզոններ ենք բացահայտում մեզ համար։ Հայաստանի և Իրանի միջև մի շարք գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքային նախագծեր արդեն անցել են գործնական փուլ և այդ նախագծերը ռազմավարական նշանակություն ունեն Հայաստանի համար», - պարզաբանել է վարչապետը։
Նա այդպիսի ռազմավարական կարևոր նախագծերից մեկն անվանել է Քաջարան-Ագարակ տանող ճանապարհի 32 կիլոմետրանոց հատվածը, որի կառուցումը հայկական կողմը վստահել է իրանական ընկերությանը։ Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ 32 կիլոմետրանոց ճանապարհը ժամանակին կհանձնվի շահագործման և Հայաստանի և Իրանի ղեկավարները կկարողանան նշել երկու երկրների ևս մեկ հաջողություն։
«Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Իրանի հետ ռազմավարական հարաբերություններին։ Վստահ եմ, որ մեր կառավարությունների ակտիվ ջանքերի շնորհիվ մենք կկարողանանք իրականացնել նոր համատեղ ծրագրեր՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների և պետությունների», - եզրափակել է նա։

Учитывая растущий объем перевозок между нашими странами, мы достигли соглашения о строительстве второго моста на армяно-иранской границе. Об этом после встречи с президентом Ирана Масудом Пезешкианом 19 августа в Ереване заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, важнейший проект – третья линия электропередач из Армении в Иран. Пашинян сообщил, что этот вопрос также обсудил с президентом Ирана. По его словам, у сторон есть четкое понимание того, что проект должен быть завершен в кратчайшие сроки. «Благодаря вводу в эксплуатацию третьей линии электропередач Армения сможет увеличить поставки электроэнергии в Иран», - отметил глава Правительства Армении.
Он сообщил, что Армения поставила стратегический ориентир на увеличение объема товарооборота с Ираном, достигнув сначала 1 млрд. долларов, а затем – 3 млрд. долларов. Пашинян заверил, что сегодня стороны приблизились к рубежу в 1 млрд. долларов и последовательно работают над достижением следующей цели. В этом смысле соглашение о свободной торговле между государствами-членами ЕАЭС и Ираном, по его мнению, открывает новые возможности для предпринимателей обеих стран.
Он подчеркнул, что параллельно с активным политическим диалогом сотрудничество с Ираном охватывает множество других сфер: экономику, инфраструктуру, энергетику, здравоохранение, культуру, экологию и многое другое. «В каждой из них мы год за годом открываем для себя новые горизонты. Ряд существующих инфраструктурных проектов между Арменией и Ираном уже перешли в практическую стадию, и эти проекты имеют стратегическое значение для Армении», - пояснил премьер-министр.
Одним из таких стратегически важных проектов он назвал 32-километровый участок дороги Каджаран – Агарак, строительство которого армянская сторона доверила иранской компании. Никол Пашинян выразил уверенность, что 32-километровая дорога будет сдана в эксплуатацию в установленные сроки, и главы Армении и Ирана смогут отпраздновать очередной успех двух стран.
«Армения придает большое значение стратегическим отношениям с Ираном. Уверен, что благодаря активным усилиям наших правительств мы сможем реализовать новые совместные программы во благо наших дружественных народов и государств», - заключил он.