Երեւանցի 9-ամյա Վարդան Հայրապետյանը ամենակրտսեր հայ արշավականն է դարձել, որը բարձրացել է Արարատի գագաթը։ Նա արշավին մասնակցել է «Չորս գագաթ» մանկապատանեկան լեռնային ակումբի կազմում։
Խումբը 3 օրում կարողացել է հաղթահարել լեռան 5165 մետր բարձրությունը։
Օգոստոսի 1-ին վաղ առավոտյան խմբի 29 անդամները, որոնց մեծ մասը՝ անչափահասներ, եղել են լեռան գագաթին։ Վարդանին ընտանիքի անդամներից ոչ ոք չի ուղեկցել։ Լեռ բարձրանալն էլ եղել է իր ցանկությունը։
«Մի օր եկավ ասեց մամ, պապ որոշել եմ Արարատը բարձրանալ։ Ես ու ամուսինս զարմացանք, բայց մի քանի անգամ ասելուց հետո, հասկացանք, որ շատ լուրջ է տրամադրված։ Այդ օրվանից ամեն կիրակի արշավի է գնում, որպեսզի ֆիզիկապես պատրաստ լինի»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում պատմեց Վարդանի մայրիկը՝ Նաիրա Էլոյանը։
Արարատի բարձունքը հաղթահարելը հեշտ չի եղել, բայց Վարդանին հաջողվել է անել դա։
«Ես չվախեցա անգամ նրանից, որ գիշերով պետք է անցնեինք ճանապարհը։ Ամենադժվարը թթվածնի պակասն ու սողացող քարերն էին։ Ճանապարհի կեսից ձյուն եկավ, բայց դա ինձ չվախեցրեց»։
«4 գագաթ» մանկապատանեկան ակումբի ղեկավար Նարինե Ճաղարյանն ասում է, որ Արարատ բարձրանալու նախաձեռնությունը սկսել էին 2024 թվականի նոյեմբերի 18-ին։ Այս ընթացքում երեխաները նույն խմբով բարձրացել են մի քանի գագաթներ Հայաստանում եւ Հայաստանից դուրս։ Արարատի դեպքում միակ անհանգստությունը եղել է անկանխատեսելի եղանակային պայմանները. «Գնահատելով մեր թիմի հնարավորությունները, վստահ էի՝ լավ եղանակային պայմանների դեպքում խնդիր չենք ունենա։ Եթե լիներ մառախուղ իրավիճակը լիրվ կփոխվեր»։
Չնայած նրան, որ Վարդանը ցանկանում է դառնալ գյուտարար, արշավներին չի դադարելու մասնակցել։ Նա պլանավորում է իր ընկերների հետ մյուս տարի ևս մեկ անգամ բարձանալ Արարատը։

Vardan Hayrapetyan, 9, from Yerevan became the youngest Armenian hiker to climb the peak of Mount Ararat.
He participated in this hike as part of the 4 Peaks children's and youth alpine club.
The team managed to climb the 5,165-meter high mountain in three days.
Early in the morning on August 1, the 29 members of the team—most of whom were minors—were on the peak of the mountain. None of Vardan's family members accompanied him.
Climbing the mountain was also his wish.
“One day he came, said, ‘Mom, Dad, I have decided to climb [Mount] Ararat.’ My husband and I were surprised. But after saying [it] several times, we realized that he was very serious. Since then, he has been hiking every Sunday to be physically ready,” Vardan’s mother, Naira Eloyan, told Armenian News-NEWS.am.
It wasn’t easy to climb Mount Ararat, but Vardan managed to do it.
“I wasn’t even afraid of the fact that we had to cross the road at night. The most difficult thing was the lack of oxygen and the slippery rocks. It snowed halfway through the road, but that didn’t scare me,” Vardan said.
Narine Tshagharyan, head of the 4 Peaks children's and youth alpine club, said that they had started the initiative to climb Mount Ararat on November 18, 2024. During this time, the children have climbed several peaks in Armenia and abroad with the same team. In the case of Mount Ararat, however, the only concern was the unpredictable weather conditions.
“Assessing the capabilities of our team, I was sure that we wouldn’t have any problems with good weather conditions. If there had been fog, the situation would have changed completely,” Tshagharyan said.
Even though Vardan wants to become an inventor, he won't stop participating in hiking. Now he plans to climb Mount Ararat again with his friends next year.