«Կառավարությունը մշտապես զբաղվում է անհետ կորածների և գերիների հարցերով, այս ընթացքում հսկայական աշխատանքներ են տարվել, բազմաթիվ գերիներ են վարդարձվել, բազմաթիվ անհետ կորածների հարցերով հստակություն է մտցվել»։ Այս մասին այսօր՝ օգոսոստոսի 21-ին, կառավարության մոտ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ պատասխանելով հարցին այն մասին, որ ԱԱԾ պետ Արմեն Աբազյանի պաշտոնաթողությունից հետո անհետ կորածների և գերիների հարցերով ոչ ոք չի զբաղվում։
«Խաղաղության համաձայնագրում, որը համաձայնեցվել և նախաստորագրվել է արդեն, հատուկ կետ կա հենց այդ մասին։ Այսինքն դա այնքան կարևոր հարց է, որ համաձայնագրի կետերից մեկը հենց դրա մասին է»,-ասաց Պապոյանը։
Լրագրողի հարցին՝ ինչու՞ Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարցը ներառված չէ «Խաղաղության համաձայնագրում», Էկոնոմիկայի նախարարը պատասխանեց․
«Բոլոր հարցերը հասցեագրված են, լուծման ընթացքի մեջ ենք։ Ինչպես նախկինում տարբեր առիթներով մենք վերադարձրել ենք մեր գերիներին, վստահեցնում եմ, որ աշխատանքները տարվում են, և մենք հաջողության կհասնենք նաև մնացած մասերով»,-ասաց նա։
Նշենք, որ անհետ կորածների և գերեվարվածների հարազատները բողոքի ակիցա են իրականացնում կառավարության մոտ։ Նրանք նշում են, որ ԱԱԾ պետ Արմեն Աբազյանի պաշտոնաթողությունից հետո չգիտեն, թե ով է զբաղվում իրենց հարազատների հարցերով։

Правительство постоянно занимается вопросами без вести пропавших и пленных. За это время проделана огромная работа, многочисленные пленные вернулись, а в вопросы, касающиеся многочисленных без вести пропавших, внесена ясность. Об этом заявил в беседе с журналистами 21 августа министр экономики Армении Геворк Папоян, отвечая на поднимаемые вопросы относительно того, что после отставки директора Службы национальной безопасности Армении Армена Абазяна никто не занимается проблемами без вести пропавших и пленных.
«В мирном соглашении, которое уже согласовано и парафировано, есть специальный пункт об этом. То есть это настолько важный вопрос, что один из пунктов соглашения именно об этом», - добавил Папоян.
На вопрос, почему вопрос армянских пленных, незаконно удерживаемых в Баку, не включен в мирное соглашение, министр экономики ответил: «Все вопросы адресованы, все в процессе решения. Ранее мы по разному поводу возвращали наших пленных, уверяю, что работа ведется, мы добьемся успеха и в остальном».
Отметим, что родственники без вести пропавших и пленных проводят акцию протеста у здания Правительства Армении. По их словам, после отставки Абазяна они не знают, кто в государственной системе занимается вопросами без вести пропавших и пленных.